Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Georadarem znaleźli miejsce, w którym ucztowali wikingowie

Georadarem znaleźli miejsce, w którym ucztowali wikingowie

Wojciech Pastuszka

Prawie 50 m długości miała wczesnośredniowieczna wielka hala, którą szwedzcy archeolodzy zidentyfikowali w miejscowości Aska w regionie Östergötland.

Odkrycie jest kolejnym dowodem niebywałej przydatności metod geofizycznych. Ujawniły one doskonale widoczny charakterystyczny zarys budowli, która odgrywała niezwykle istotną rolę w życiu dawnych elit w Skandynawii.

Badacze z uniwersytetów w Sztokholmie i Umeå znaleźli ślady budowli w miejscu, które od dawna było uznawane za podłużny kopiec grobowy. Istniały jednak podejrzenia, że tak naprawdę może to być platforma, na której stał długi dom przeznaczony na uczty.

Archeolodzy postanowili rozstrzygnąć sprawę za pomocą georadaru. Uzyskane wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że rzeczywiście w tym miejscu stał budynek. Miał on blisko 50 m długości, 14 m szerokości i podwójne ściany. Do środka prowadziły cztery wejścia. Odczyty z georadaru wskazują także na obecność dużego paleniska w centralnej części budowli.

Znanych jest kilka podobnych długich domów, spośród których najbardziej zbliżoną budowlą do tej z Aska jest wielka hala w Uppsali niedaleko Sztokholmu. W tym wypadku podobieństwo jest na tyle bliskie, że zdaniem Martina Rundkvista z Uniwersytetu w Umeå sugeruje ono bliskie kontakty między oboma ośrodkami.

Takie przeznaczone na uczty długie domy były powszechne w krajach północnej Europy, m.in. u Anglosasów i Skandynawów. W budowlach tych królowie i wodzowie urządzali uczty dla wojowników i innych ważnych osób, aby zyskać ich poparcie i wzmocnić swoją władzę.

W ocenie archeologów dom z Aska najpewniej należał do lokalnej rodziny królewskiej, która miała związki z polityczną elitą Skandynawii. Szwecja była podzielona na kilka takich małych królestw, zanim doszło do jej zjednoczenia najpewniej w drugiej połowie X w.

Wyniki badań ukazały się w magazynie „Archaeological Prospection”.

Martin Rundkvist, Andreas Viberg, Geophysical Investigations on the Viking Period Platform Mound at Aska in Hagebyhöga Parish, Sweden, „Archaeological Prospection”, Article first published online: 8 DEC 2014, DOI: 10.1002/arp.1500

Komunikat Uniwersytetu w Sztokholmie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.