Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Archeolodzy odkryli grób w świątyni Totmesa III

Archeolodzy odkryli grób w świątyni Totmesa III

Nauka w Polsce

Bogato dekorowany kartonaż odkryli archeolodzy w grobowcu wykutym w skale na terenie świątyni faraona Totmesa III na nekropolii tebańskiej koło Luksoru w Górnym Egipcie. O znalezisku poinformowało Ministerstwo Starożytności Egiptu.

Jak poinformował dyrektor Departamentu Starożytnego Egiptu w Ministerstwie Starożytności Egiptu dr Mahmoud Afifi, do odkrycia doszło podczas dziewiątego sezonu badań misji hiszpańsko-egipskiej. Dodał, że drewniana trumna zachowała się w kiepskim stanie, kryła jednak w swoim wnętrzu bogato dekorowany kartonaż, który przetrwał do naszych czasów niemal nienaruszony.

Według wstępnych szacunków grób pochodzi z Trzeciego Okresu Przejściowego (1069-747 lat p.n.e.). Pochowano w nim osobę o imieniu Amenrenef. Mężczyzna nosił tytuł „sługi domu króla”. Na dworze jednego z faraonów nadzorował służących.

Kartonaż pokryty jest wielobarwnymi dekoracjami i inskrypcjami, wśród których są najbardziej charakterystyczne symbole i elementy związane z religią starożytnego Egiptu: symbole solarne, wyobrażenia Izydy – bogini ukazanej z rozpostartymi skrzydłami, Neftydy i czterech synów boga Horusa – poinformowała kierowniczka misji wykopaliskowej, dr Myriam Seco Alvarez z Uniwersytetu Sewilli w Hiszpanii.

Do znaleziska doszło w sąsiedztwie południowej części muru okalającego założenie świątynne faraona Totmesa III (1479-1425 lat p.n.e.). Ta świątynia grobowa położona jest na wschód od wzgórza Chocha. Druga świątynia wzniesiona przez tego władcę znajduje się w nieodległej dolinie Deir el-Bahari tuż obok słynnej świątyni królowej Hatszepsut. Oba ostatnie założenia od wielu dekad badają polscy archeolodzy i egiptolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Chowanie zmarłych na obszarze świątyń wzniesionych setki lat wcześniej nie jest w Egipcie niczym wyjątkowym. We wspomnianej świątyni Hatszepsut polscy badacze odkryli blisko 20 grobów również z Trzeciego Okresu Przejściowego. Znaleźli się w nich wysocy notable – wezyrowie (czyli drugie po faraonie osoby w państwie), członkowie rodzin królewskich i wysocy rangą kapłani.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.