Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Gruzini rozważają wprowadzenie monarchii konstytucyjnej

Gruzini rozważają wprowadzenie monarchii konstytucyjnej

Wiadomość z Tbilisi

Gruzińscy parlamentarzyści rozważają zmianę ustroju państwa i wprowadzenie monarchii konstytucyjnej wzorowanej na modelu zachodnioeuropejskim. 19 czerwca 2017 roku przewodniczący parlamentu Herakliusz Kobakhidze spotkał się ze zwierzchnikiem Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, katolikosem-patriarchą Eliaszem II, w celu omówienia możliwości restauracji, która przywróciłaby stabilność polityczną kraju. Sondaż przeprowadzony jeszcze w 2013 r. wykazał, że aż 78,9% ankietowanych przedkładało monarchię nad republikę1. Zarówno zdaniem patriarchy, którego niedzielne kazanie wygłoszone w Tbilisi wzmogło zainteresowanie tematem, jak i zabierających głos w tej sprawie parlamentarzystów, proces zmian będzie jednak długotrwały. Po spotkaniu uczestnicząca w nim pani poseł Eka Beselia stwierdziła, że możliwe byłoby przeprowadzenie plebiscytu, lecz najpierw głosujący musieliby zrozumieć ideę prowadzącą do zmian ustrojowych. W podobnym duchu wypowiedział się przedstawiciel rządu, wicepremier oraz minister edukacji i nauki Alexander Jejelava, podkreślając, że sprawa wymaga narodowej zgody, natomiast działania jego gabinetu będą uzależnione od oczekiwań obywateli.

Inicjatywa reprezentantów rządzącej partii Gruzińskie Marzenie wywołała ostry sprzeciw opozycji, podkreślającej, że monarchia w Gruzji nie zostanie przywrócona, wydatki na dom panujący byłyby niemoralne, a restauracja wraz z przywróceniem instytucji szlachty oznaczałaby społeczny regres. Ze strony opozycji pozaparlamentarnej pojawiła się nawet kuriozalna opinia, iż monarchia jest jednym z najmroczniejszych okresów w historii ludzkości. Inicjatywa postrzegana jest również jako element działań zmierzających do ograniczenia uprawnień prezydenta i wzmocnienia władzy ustawodawczej.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 W tym samym roku, 3 listopada, w katedrze w mieście Mccheta ochrzczony został Jego Królewska Wysokość xiążę Jerzy, syn i następca Jego Królewskiej Mości króla Gruzji Dawida.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.