Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rodzina królewska złożyła hołd Desmondowi Tutu

Rodzina królewska złożyła hołd Desmondowi Tutu

Wiadomość z Oslo

Jego Królewska Wysokość xiążę Haakon, następca tronu Norwegii, po raz kolejny dał wyraz lewicowym przekonaniom, uczestnicząc 9 stycznia w nabożeństwie żałobnym za anglikańskiego „arcybiskupa” Desmonda Tutu, zmarłego 26 grudnia 2021 roku, a w ostatnich latach życia znanego przede wszystkim z promowania grzechów wołających o pomstę do nieba i walki z „homofobią” we wspólnocie anglikańskiej. Podczas uroczystości w katedrze luterańskiej w Oslo królewiczowi towarzyszyli małżonka oraz premier Jonasz Gahr Støre.

Z relacji opublikowanej przez panią Brittani Barger wynika, że spotkanie w katedrze było raczej odległe od chrześcijańskich standardów przeżywania żałoby i obejmowało m.in. występy studentów podkreślającego swój chrześcijański charakter Rønningen folkehøgskole (uniwersytetu ludowego Rønningen) oraz kazanie pastora dr. Tronda Bakkeviga, zaangażowanego ekumenisty, obrońcy „demokratycznych wartości” i przeciwnika apartheidu. Przed modlitwą i zapaleniem świec zabrzmiał hymn państwowy Republiki Południowej Afryki, a na zakończenie ceremonii wykonano utwory We Shall Overcome i Beautiful Saviour.

Po śmierci południowoafrykańskiego aktywisty Jego Królewska Mość król Harald V złożył mieszkańcom RPA kondolencje, w których uznał zmarłego za ważny głos w obronie sprawiedliwości. Desmond Tutu w 1984 r., w obecności ówczesnego króla Olafa V i norweskiej rodziny królewskiej, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.