Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » OMP i Falanga w hołdzie Konfederatom Barskim

OMP i Falanga w hołdzie Konfederatom Barskim

Ronald Lasecki

27 lutego A.D. 2010, w związku z przypadającą dwa dni później rocznicą zawiązania Konfederacji Barskiej, członkowie Oddziału Warszawskiego Organizacji Monarchistów Polskich i mazowieckiej dzielnicy Falangi udali się do Warki, gdzie uczcili pamięć „polskiej Wandei” spotykając się pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego, uważanego za najzdolniejszego dowódcę konfederackiego.

U stóp pomnika ustawione zostały znicze, po czym przybyli wysłuchali okolicznościowego przemówienia Ronalda Laseckiego, rzecznika prasowego Falangi (zapis przemówienia: http://omp-warszawa.blogspot.com/2010/03/w-obronie-wiary-i-wolnosci.html). Po zmówieniu modlitwy za spokój dusz poległych w obronie wiary i wolności Konfederatów, mazowieccy prawicowcy zwiedzili pobliski pałac Pułaskich i rozciągający się wokół niego malowniczy park, w którym przed laty przyszedł na świat i spędził pierwsze lata życia późniejszy bohater pierwszego polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego.

Uczestnicy wyprawy udali się następnie podziwiać wybudowany w XVII wieku, piękny barokowy kościół parafialny św. Mikołaja, obejrzeli miejski Rynek z zabytkową zabudową, na koniec wreszcie przeszli do również barokowego kościoła pofranciszkańskiego Matki Boskiej Szkaplerznej, w którego podziemiach pochowano żyjących w XIV wieku książąt z mazowieckiej linii piastowskiej Trojdena I (1310-1341 książę czerski, 1313-1341 książę w Warszawie i Liwie, 1336-1340 regent w Płocku) i Ziemowita III (książę mazowiecki 1370-1374) oraz żonę księcia Janusza I (książę warszawski 1374-1429, książę podlaski 1391-1429) Danutę Annę (ok. 1358-1448). Dopełnieniem turystycznej części wyprawy było odwiedzenie odległej o 5 km Starej Warki i znajdujących się tam pozostałości grodu wczesnośredniowiecznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.