Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Inauguracja w Sztokholmie

Inauguracja w Sztokholmie

Rok Witolda Lutosławskiego

Królewska Filharmonia w Sztokholmie 17 stycznia 2013 r. zainaugurowała obchody setnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Sztokholm jako pierwsze miasto poza Polską rozpoczął obchody Roku Lutosławskiego.

Na koncercie w wykonaniu Sztokholmskiej Filharmonii Królewskiej pod batutą fińskiego dyrygenta Sakari Oramo można było usłyszeć Wariacje symfoniczne, Chantefleurs et chantefables oraz Symfonię nr 3, gościnnie wystąpiła sopranistka Anu Komsi z Finlandii. Organizatorem koncertu była Filharmonia Sztokholmska we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Po Roku Chopina, uznanym za granicą za nasz niewątpliwy sukces promocyjny, teraz staramy się pokazać polski wkład w rozwój światowej muzyki współczesnej. Witold Lutosławski będzie obecny w salach koncertowych na całym świecie – mówi Arkadiusz Bernaś, dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Postać Witolda Lutosławskiego nie jest Szwedom obca. W bieżącym roku obchodzone jest nie tylko stulecie urodzin kompozytora, ale również 20-lecie otrzymania przez niego prestiżowej szwedzkiej nagrody muzycznej Polarpriset, nazywanej też muzycznym Noblem, którą odebrał z rąk króla Karola XVI Gustawa w 1993 roku. Lutosławski jest do tej pory jedynym Polakiem, który otrzymał tę nagrodę.

Obok koncertu inauguracyjnego 17 stycznia, w ramach obchodów Roku Lutosławskiego Instytut Polski w Sztokholmie planuje koncert dzieł Lutosławskiego na największym festiwalu muzyki poważnej w Skandynawii – festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego Östersjöfestivalen w Sztokholmie oraz koncerty we współpracy z Królewską Wyższą Szkołą Muzyczną w Sztokholmie. Planowane są także koncerty w Göteborgu i Malmö.

Rok Lutosławskiego uchwalony został 7 grudnia 2012 roku przez Sejm RP. W uzasadnieniu decyzji znalazły się następujące słowa: Jego dzieła, obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat, odkrywają nowe przestrzenie piękna i odsłaniają nieznane wcześniej możliwości rozumienia i przeżycia współczesnego świata. Związany z wielką tradycją europejską, od Beethovena i Chopina po Debussy’ego i Bartóka, był jednocześnie w działalności publicznej patriotą, w twórczości zaś obywatelem świata. Stulecie urodzin kompozytora obchodzone jest pod patronatem UNESCO. Na koncertach z jego muzyką wystąpią gwiazdy światowej sławy, m.in. Krystian Zimerman, Anne-Sophie Mutter, Johannes Moser oraz Esa-Pekka Salonen.

Uroczysta międzynarodowa inauguracja Roku Lutosławskiego odbędzie się 25 stycznia br. (dzień urodzin Witolda Lutosławskiego) w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.