Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Intronizacja króla Wilhelma Alexandra

Intronizacja króla Wilhelma Alexandra

NiederlandeNet

Od Redakcji: Zachowujemy krytyczny stosunek do państw i ustrojów, w których monarcha został sprowadzony do roli ozdobnika, eleganckiego dodatku do brudów demokracji. Władca uzależniony od zmiennych większości parlamentarnych, akceptujący swoim podpisem lub innym wyrazem przyzwolenia ustawy sankcjonujące najcięższe grzechy, władca, który ma obowiązki przede wszystkim reprezentacyjne, a poruszenie wśród demokratów wzbudza niedozwoloną mu „wypowiedzią polityczną”, jest osobliwą powtórką z historii – „gnuśnym królem”. Jeżeli istnieje jakiś powód sprawiający, by taka ułomna monarchia mimo wszystko trwała, to jest nim nadzieja, że jednak w kolejnych pokoleniach domu panującego pojawią się ludzie zdolni do przeprowadzenia Kontrrewolucji. Czy taki proces nastąpi kiedykolwiek w Niderlandach, czy prawowity ustrój zostanie przywrócony? Nadzieje w odniesieniu do tego państwa są nikłe, gdyż tamtejsza monarchia jest pokłosiem protestanckiego buntu, jaki w XVI wieku wybuchł przeciwko panowaniu Habsburgów. Rewolucja protestancka nie mogła wydać dobrych owoców.

Reakcjonista myśli w tysiącleciach – zauważył Mikołaj Gómez Dávila. Dziś nie możemy jeszcze ferować ocen w odniesieniu do nowego króla Wilhelma Alexandra, nie wiemy też, czy w kolejnych pokoleniach dynastii orańskiej pojawią się wybitne jednostki, które podniosą sztandar Kontrrewolucji. Będziemy natomiast obserwować rozwój wydarzeń — gorzej już chyba być nie może. Czy nowy król zaakceptuje zatem obecne status quo, czy jednak odnajdzie w sobie wolę i siłę, aby stać się prawdziwym suwerenem, aby powstrzymać i odrzucić nieubłagany postęp, czyli proces degeneracji?

30 kwietnia 2013 r. JKM królowa Beatrycze podpisze akt abdykacji, a jej syn zostanie intronizowany na nowego króla Niderlandów. Cały kraj przygotowuje wielkie uroczystości z okazji zmiany na tronie.

Nad wyraz dokładnie zaplanowano przebieg dnia. O godzinie dziesiątej w sali radnych Pałacu Królewskiego w Amsterdamie królowa abdykuje. Nowy tytuł byłej monarchini będzie odtąd brzmiał „Jej Królewska Wysokość xiężna Niderlandów Beatrycze”. Po tym w Nowym Kościele nastąpi wprowadzenie na urząd jej syna Wilhelma Alexandra jako „Jego Królewską Mość Wilhelma Alexandra, króla Niderlandów, xięcia Oranje-Nassau etc.”. Następnie ex-królowa Beatrycze i król Wilhelm Alexander wyjdą na balkon Pałacu, by wygłosić krótką przemowę. Potem dołączy do nich królowa Maxyma w towarzystwie córek.

Uroczyste wprowadzenie na urząd odbędzie się w ramach wspólnego posiedzenia pierwszej i drugiej izby parlamentu w Nieuwe Kerk. W trakcie posiedzenia król Wilhelm Alexander złoży przysięgę – ma on bronić konstytucji i sumiennie wykonywać swój urząd. Za to pierwsza i druga izba ślubują bronić nienaruszalności króla i praw korony.

Kolejny punkt to spotkanie króla i posłów w Pałacu Królewskim. Głowy innych państw nie zostały zaproszone, gdyż tak określa to protokół. Obecni jednak będą przedstawiciele europejskich domów królewskich.

Ponieważ ostatnia zmiana na tronie odbyła się ponad trzydzieści lat temu, gdy w 1980 roku Beatrycze rozpoczęła panowanie, objęcie tronu przez Wilhelma Alexandra będzie wielkim wydarzeniem w Niderlandach. Specjalnie na tę okazję został założony Nationaal Comité Inhuldiging, który zajmuje się organizacją uroczystości. Wielkie pomarańczowe kokardy ozdobiły wszystkie oficjalne formy aktywności.

Należy do nich m.in. narodowy Dzień Sportu (26 kwietnia) z udziałem uczniów szkół podstawowych. Na 30 kwietnia zaplanowano wykonanie „królewskiej piosenki” – poddani mają śpiewać utwór skomponowany specjalnie na tę uroczystość. Realizowana jest także inicjatywa, którą wyrażają słowa „Moje marzenie o naszym państwie: Inspiracja dla naszego króla” – poddani mają wyrazić swoje pragnienia co do przyszłości państwa w formie rysunków, opowieści czy utworów muzycznych. Najpiękniejsze z nich zostaną zebrane w xiążce, która trafi zarówno do króla, jak i jego rodziny, jak również do każdego gospodarstwa domowego w Niderlandach.

Zaplanowano także narodowy prezent dla byłej królowej. Będzie nim piętnastometrowa foto-mozaika — milion zdjęć Holendrów utworzy portret Jej Królewskiej Wysokości. Życzenia przesłane władczyni także zostaną opublikowane w formie xiążkowej. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy opublikowano już wiele nowych tytułów na temat Domu Orańskiego i zapowiedzianej zmiany na tronie. Ukazała się nawet xiążka dla dzieci „Een kroontje voor prinsje Alexander” („Korona dla małego xięcia Alexandra”). Oprócz tego wyemitowano monetę z podwójnym portretem – Wilhelma Alexandra i Beatrycze. Nawet przemysł spożywczy skorzystał z okazji i zabarwił vla (słodki przysmak w postaci gęstej śmietany, najczęściej o smaku czekolady lub wanilii) oraz hagelslag (czekoladowe granulki) na pomarańczowo.

Organizacja Oranje Fonds Kroonappels szuka najpiękniejszej, najlepszej i najskuteczniejszej inicjatywy społecznej w państwie. Do wygrania jest 50 tysięcy euro, ta kwota posłuży do dalszego finansowania wybranego przedsięwzięcia. Wśród głosujących zostaną rozlosowane nagrody.

Uroczystości zorganizowano także w Argentynie, ojczyźnie królowej Maxymy. Przed królewską ambasadą pojawi się wielki telebim, który będzie transmitować przebieg ceremonii.

Program na najbliższe tygodnie po uroczystościach został już ustalony. Król Wilhelm Alexander w maju i czerwcu odwiedzi wszystkie niderlandzkie prowincje. W listopadzie poświęci swój czas karaibskiej części Królestwa. Oprócz tego będzie zaprzysięgać członków gabinetu, mianować ambasadorów, podpisywać ustawy, naradzać się z premierem i odczyta mowę tronową.

Oczywiście pojawiły się również buntownicze słowa krytyki. Koszt intronizacji przekroczy 7 milionów euro, jakie wstępnie zaplanował burmistrz Amsterdamu, pan Eberhard van der Laan. Nie jest wykluczone, że intronizacja może pochłonąć do 10 mln euro.

Uroczystości uświetni światowej sławy didżej Armin van Buuren. Artysta wystąpi wspólnie z muzykami Koninklijk Concertgebouworkest. Koncert będzie ostatnią stacją podczas królewskiego przejazdu nowej pary monarszej. Dodatkowo 30 kwietnia odbędzie się siedem wielkich zabaw tanecznych dla 100 000 osób.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.