Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Jakobickie artefakty z całej Europy będą prezentowane w Szkockim Muzeum Narodowym

Jakobickie artefakty z całej Europy będą prezentowane w Szkockim Muzeum Narodowym

Edinburgh News

Walki o tron Szkocji znajdą się w centrum uwagi podczas przyszłorocznej, zapowiadanej jako największa w historii, wystawy jakobickich skarbów i artefaktów związanych z „pięknym xięciem Karolkiem”. Wśród exponatów znajdą się rzadko dostępne zwiedzającym stroje, szkło, biżuteria, dokumenty i obrazy. Organizatorzy spodziewają się, że nowa wystawa powtórzy sukces prezentacji sprzed trzech lat – jej bohaterką była królowa Maria Stuart.

Głównym tematem wystawy ma stać się człowiek, wokół którego kształtował się mit „Młodszego Pretendenta”, określony mianem jednej z najbardziej romantycznych, ale i najbardziej niezrozumianych postaci w historii Europy. Urodzony w Rzymie Karol Edward Stuart (król Anglii, Szkocji i Irlandii w latach 1766-1788), przeszedł do legendy, gdy w 1745 roku przybył do Szkocji i stanął na czele powstania narodowego przeciwko hanowerskim okupantom. Powstania zakończonego klęską pod Culloden, ostatnią bitwą stoczoną na szkockiej ziemi.

Od czerwca do grudnia 2017 roku będzie można poznać nie tylko zbiory własne Muzeum, lecz również skarby udostępnione przez inne europejskie kolekcje.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie: Brian Ferguson, Jacobite artefacts from across Europe coming to National Museum z 19 kwietnia 2016 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.