Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Jubileusz króla Wirtembergii

Jubileusz króla Wirtembergii

Niech żyje król Karol!

31 lipca 2016 roku w pałacu w południowoniemieckim Altshausen i otaczającym go ogrodzie odbyły się – w przeddzień jubileuszu – obchody osiemdziesiątych urodzin Jego Królewskiej Mości króla Wirtembergii Karola II, w których udział wzięli zarówno arystokraci, rektorzy uniwersytetów, politycy reprezentujący lokalne struktury Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (m.in. były premier Erwin Teufel z żoną Edeltraudą) oraz przedstawiciele wspólnot wyznaniowych, jak i wielu mieszkańców miasta.

Na huczną ceremonię z udziałem kilkuset gości złożyły się m.in. występy orkiestry i salwy honorowe oddane przez strzelców. Na miejskim rynku Bundeswehra uhonorowała Najjaśniejszego Pana wielkim capstrzykiem, który w Niemczech jest najwyższym honorem, jaki głowie państwa mogą złożyć siły zbrojne. Gwardia złożona z różnych oddziałów, m.in. żółtych huzarów – jednostki noszącej insygnia dynastii wirtemberskiej – z odkrytymi głowami modliła się i odśpiewała pieśń Ich bete an die Macht der Liebe. Utwór śpiewany jest na terenie Niemiec (z wyjątkiem Bawarii) podczas wielkiego capstrzyku.

Wieczorem wykonana została serenada, a poddani pieśniami chętnie sławili swojego monarchę. Niedzielną część obchodów zakończył hymn Niemiec.

1 sierpnia celebrowane było nabożeństwo dziękczynne w kościele pw. św. Michała, a święto zwieńczył festiwal uliczny. Najjaśniejszy Pan z okazji jubileuszu wyraził życzenie, aby Pan Bóg pozwolił mu przeżyć jeszcze kilka lat.

Król Karol II jest prawowitym władcą Wirtembergii od 1975 roku. Piętnaście lat wcześniej poślubił Jej Królewską Wysokość xiężniczkę Dianę Orleańską. Małżonkowie doczekali się szóstki dzieci i wielu wnucząt. Monarcha jest przedsiębiorcą sprawującym nadzór nad majątkami należącymi do domu panującego, absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze, a od 2008 roku doktorem honoris causa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Teologicznej w Vallendarze. Od 2009 roku jest także honorowym rycerzem Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

opracowanie: Igor Olech

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.