Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Jubileusz Muncha 2013

Jubileusz Muncha 2013

Ambasada Królestwa Norwegii

W 2013 roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Edwarda Muncha, jednego z najważniejszych twórców modernizmu. Przez cały rok 2013 organizowanych będzie w Norwegii (i nie tylko) wiele wydarzeń kulturalnych, związanych z jego twórczością i znaczeniem.

Munch 150 to tytuł programu obchodów Jubileuszowego Roku Muncha 2013. Munch 150 jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum Muncha i Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa.

Jubileuszowy rok Muncha 2013 obchodzony jest w Norwegii w ośmiu „gminach Muncha”: Horten, Vestby, Kragerø, Fredrikstad, Loten, Moss, Lom i Oslo. Wszystkie one mają szczególne miejsce w historii życia artysty. Łączy je albo postać samego Edwarda Muncha – są to miejsca, w których mieszkał lub pracował – albo jego rodziny, przodków, osób lub wydarzeń z nim powiązanych. Muncha często inspirowały miejsca, w których przebywał – te inspiracje widać w jego licznych krajobrazach.

Punkt kulminacyjny

Będzie nim najbardziej wszechstronna wystawa Muncha, jaka kiedykolwiek była dotąd prezentowana – 250 kluczowych prac ze wszystkich okresów jego twórczości.

Wystawa ma być podzielona między dwie przestrzenie wystawowe: z dziełami z okresu 1882-1903 w Muzeum Narodowym w Oslo oraz tymi z lat 1904-1944 w Muzeum Muncha (Oslo). Termin wystawy: 1 czerwca — 13 października 2013 roku.

Wystawa Modern Eye

Wystawa ta jest dostępna dla krajowej publiczności i gości zagranicznych w Muzeum Muncha w Oslo już od 31 października 2012 r. Wystawę obejrzało już około miliona Europejczyków w Centrum Pompidou w Paryżu, w Schirn Kunsthalle we Frankfurcie i galerii Tate Modern w Londynie.

Wystawa skupia się na experymentującym Edwardzie Munchu i daje wgląd w jego późniejsze obrazy olejne i inne, jak również w jego nowatorskie i eksperymentalne wykorzystanie zdjęć i filmów. Wystawa zorganizowana jest wokół dziewięciu różnych tematów, które pokazują, pod jak silnym wpływem gazet, fotografii, filmu i nowoczesnej technologii był Munch.

Więcej informacyj na temat imprez i wydarzeń: www.munch150.no.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.