Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nepalski premier Khanal rezygnuje

Nepalski premier Khanal rezygnuje

Kryzys komunistycznego Nepalu

Jak można było przewidzieć, rewolucja komunistyczna w Nepalu okazała się wstępem do anarchii. Nepalski premier Jhala Nath Khanal już po sześciu miesiącach pracy zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji. Tłem dla nepalskiego kryzysu politycznego są niepokoje związane z próbami stworzenia nowej konstytucji, które utknęły w martwym punkcie.

Kraj, w którym niedawno obalono monarchię, nękany od lat wojną domową, nadal nie może odzyskać spokoju. Khanal został wybrany na premiera przez uzurpatorski „parlament” w Katmandu 17 lutego tego roku. „Umiarkowanie” komunistyczna partia Khanala (CPN-UML) znalazła się w dość kruchej koalicji trzech partyj, w której najsilniejszą frakcją byli maoiści. Wcześniej stanowisko przewodniczącego rewolucyjnego rządu pozostawało przez siedem miesięcy nieobsadzone. Obecnie powszechnie oczekuje się, że opozycyjny Kongres Nepalski (NC), jako druga najsilniejsza frakcja w parlamencie będzie przewodzić następnej koalicji rządowej.

W rzeczywistości jedynym wyjściem z kryzysu jest kontrrewolucja i przywrócenie władzy królowi. Król — nawet pozbawiony możliwości rządzenia – zawsze pozostaje królem, zatem obalenie monarchii nigdy nie będzie skuteczne. Sama osoba króla będzie znakiem sprzeciwu wobec rządów rewolucyjnego terroru.

Opracowanie: Paweł Korzondkowski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.