Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Pokryta złotem korona wróciła do Książa
Po pięćdziesięciu latach na ponad dwustuletni małżeński kartusz herbowy, zdobiący główne wejście do Książa, powróciła odtworzona korona hrabiowska. Do początku lat 70. ubiegłego wieku wieńczyła połączone herby hrabiego Jana Henryka VI von Hochberga i jego żony, księżniczki Anny Pszczyńskiej. Wykonana z giętej blachy miedzianej, korona pokryta jest płatkami złota.
Herb upamiętnia jedno z najważniejszych małżeństw w rodzie Hochbergów: mariaż z 1791 roku hrabiego Jana Henryka VI, barona na Książu, z dziedziczką Księstwa Pszczyńskiego, księżniczką Anna Emilią von Anhalt-Köthen-Pless. Dzięki temu związkowi Hochbergowie uzyskali dziedziczny tytuł książąt von Pless i w konsekwencji stali się jedną z najbogatszych rodzin Europy.
– Z analizy materiału ikonograficznego wynika, że korona zniknęła znad głównego wejścia do zamku w okresie między 1969 a 1972 rokiem. W tamtych czasach symbole kojarzone z arystokracją były często usuwane, a nawet niszczone w imię źle pojętej poprawności politycznej1. Zniszczenie korony rangowej w czasach komunistycznych symbolizowało nie tylko brak szacunku dla dziedzictwa, lecz także próbę wymazania historycznej tożsamości regionu. Powrót korony rangowej ma więc symboliczne znaczenie i jest chwilą historyczną dla naszego zamku – wyjaśnia rzecznik prasowy Książa, pan Mateusz Mykytyszyn.
Odtworzenie korony pod nadzorem konserwatora zabytków poprzedzono kompleksową kwerendą archiwalną i analizą heraldyczną. Zabytek jest jeszcze widoczny na fotografiach z planu zdjęciowego filmu Hrabina Cosel (1968), a nie ma go już na pocztówkach z 1972 roku.
Przywrócony symbol odzwierciedla historię rodu Hochbergów, który władał Książem od 1509 roku, a także stanowi ważny krok w kierunku uczciwego mówienia o dziedzictwie historycznym, materialnym i kulturowym Dolnego Śląska.
1 Polityczna poprawność z definicji zawsze jest źle pojęta – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.