Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Król Eswatini mianował premiera

Król Eswatini mianował premiera

Niech żyje król!

Nowym premierem ogarniętego rebelią Królestwa Eswatini został były szef funduszu emerytalnego Kleofas Dlamini. 16 lipca Jego Królewska Mość król Mswati III ogłosił swoją decyzję w pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu, gdy „społeczeństwo obywatelskie” dało znać o sobie, rabując sklepy i atakując w miastach Manzini i Mbabane przedsiębiorstwa, w których rodzina królewska ma udziały. Poprzedni szef rządu, Ambroży Dlamini (zbieżność nazwisk przypadkowa), zmarł w grudniu 2020 r. – Modliłem się, abym miał człowieka, który przywróci w kraju porządek i ożywi gospodarkę – oświadczył monarcha poddanym, którzy zgromadzili się przed królewską willą Ludzidzini. – Człowiekiem, którego ogłaszam narodowi, jest Kleofas Dlamini.

Przed przemówieniem władcy rebelianci ponownie próbowali doprowadzić do starć na ulicach Manzini, informując następnie, że policja, która używała kul gumowych, armatek wodnych i gazu łzawiącego, raniła co najmniej dwie osoby, aresztowała zaś piętnaście. Obecnie trudno ocenić, jak dalece te doniesienia są wiarygodne. Poprzednia fala demokratycznej przemocy doprowadziła do zniszczeń szacowanych na kwotę dwustu milionów dolarów.

Król był jedynym mówcą podczas ogólnokrajowego spotkania (Sibaya), które zwykle odbywa się raz w roku. Podczas zgromadzenia Mswati III, odziany w tradycyjne insygnia i przemawiający z wysokości złotego krzesła, odrzucił wezwania do uległości wobec żądań lewicy. Podkreślił, że Eswatini nie jest krajem, w którym zmiany można wymusić przemocą. Właśnie Sibaya jest zgromadzeniem, w którego trakcie poddani mogą przekazywać skargi panującemu.

Władca Eswatini mianuje premiera i pozostałych ministrów, a także prawie jedną trzecią członków parlamentu i szefa prokuratury. Jest również naczelnym dowódcą wojska i policji. Zgody króla wymagają zmiany w konstytucji. Posiada on udziały m.in. w przemysłach cukrowniczym i browarniczym, hotelach, centrach handlowych i lokalnych strukturach MTN Group Limited, największego operatora telefonii komórkowej w Afryce.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.