Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Król Grecji wraca do domu po 46 latach

Król Grecji wraca do domu po 46 latach

Niech żyje król!

Zdetronizowany monarcha, którego zmuszono do opuszczenia Aten tuż po przejęciu władzy przez grono oficerów w 1967 roku, zaskoczył Greków, jak i większość swoich krewnych z różnych domów monarszych Europy, powracając do stolicy, gdzie się urodził i wychował.

Zarówno on, jak i Anna Maria, zdecydowali się przenieść na stałe — powiedział jeden z przedstawicieli nielicznych kręgów greckich monarchistów (…). — Jego syn, xiążę Mikołaj, wraz z żoną, xiężną Tatianą, również powrócili kilka miesięcy temu.

Rosnące ceny nieruchomości w Londynie były zapewne jedną z przyczyn podjęcia takiej decyzji. Niemniej Konstantyn, którego zdetronizowano w roku 1974 poprzez referendum o powrocie demokracji, a 20 lat później pozbawiono greckiego obywatelstwa rękami ówczesnego socjalistycznego rządu, od dawna znany jest z tęsknoty za swoim krajem.

Ponad dekadę temu powiedział on greckiej gazecie: Nikt nie może mnie powstrzymać. Tyle już lat przeżywam własną Golgotę i jestem gotów do powrotu.

73-latek (…) ucierpiał w dwójnasób, gdyż nie tylko nie chciano go we własnym kraju, ale ponadto ograniczono go pod względem finansowym. W roku 1994 naród o głęboko zakorzenionym republikanizmie zadał mu kolejny poniżający cios, wywłaszczając jego pałace i inne posiadłości. Europejski Trybunał Praw Człowieka, do którego monarcha zmuszony był się odwołać, niewiele ulżył jego doli, nakazując ponad dekadę później greckiemu państwu zwrot jedynie ułamka z 320 milionów funtów, jakich początkowo domagał się Konstantyn w ramach zadośćuczynienia.

W tym roku Konstantyna spotkał natomiast szczęśliwy traf, jako że za 9,5 miliona funtów sprzedał swoją posiadłość w północnym Londynie, gdzie mieszkał przez 30 lat. Dla kontrastu ceny nieruchomości w Atenach spadły do takiego poziomu, że można je nabyć niemal za pół darmo: kawalerki w centrum miasta można kupić już za 5000 funtów.

Z tego względu był to najlepszy czas, aby Jego Królewska Mość podjął działania oszczędnościowe oraz powrócił do kraju — stwierdziła inna dobrze poinformowana osoba, dodając, że król zlecił swoim pracownikom zbadanie rynku pod kątem zakupu rezydencji w Atenach.

Grecja zmaga się z recesją i rekordowo wysokim bezrobociem już szósty rok z rzędu. W tym czasie z kraju wyemigrowało około 300 tysięcy Greków, w większości wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Odwrócenie tego trendu przez Konstantyna, któremu nadal nie wybaczono poparcia, jakiego początkowo udzielał pułkownikom — oficerom, którzy wpędzili kraj w siedem lat surowych wojskowych rządów — raczej nie zostanie pozytywnie odebrane w kręgach lewicowych.

Monarcha, którego w ostatnich miesiącach można było spotkać przechadzającego się ulicami Aten, wielokrotnie powtarzał, iż nie zamierza czynnie uczestniczyć w polityce. Od dawna twierdzi też, że jego dawni poddani byli nieustannie „celowo dezinformowani”. (…)

Pomimo to nowe pokolenie greckiej rodziny królewskiej zdaje się nie pamiętać przeszłości. Xiążę Mikołaj wynajmuje obecnie mieszkanie od córki Andrzeja Papandreu, nieżyjącego już socjalistycznego przywódcy, który wyrządził królowi tyle krzywd.

opracowanie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.