Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » JKM król Kigeli V nie żyje

JKM król Kigeli V nie żyje

Requiescat in pace

Jego Królewska Mość król (mwami) Rwandy Kigeli V zmarł 16 października 2016 roku w Oakton w stanie Wirginia, miał 80 lat.

Monarcha urodził się 29 czerwca 1936 r. w Kamembe, a 28 lipca 1959 r. objął tron po nagłej śmierci swojego przyrodniego brata, króla Mutary III. W tym czasie Rwanda pozostawała pod administracją belgijską, podsycającą podziały między większością Hutu a mniejszością Tutsi, z której wywodził się nowy władca – wyniesiony na tron bez wcześniejszej aprobaty ze strony władz kolonialnych. Już kilka miesięcy później działania Belgów, nakłaniających Hutu do chwycenia za broń, doprowadziły do wybuchu wojny domowej, a w lipcu 1960 r. król wyemigrował do Konga, które nieco wcześniej ogłosiło niepodległość od Belgii. Rebelianci zorganizowali referendum – według ogłoszonych przez nich danych przy frekwencji sięgającej 95% uprawnionych do głosowania 80% głosujących opowiedziało się za obaleniem monarchii, do czego doszło już 28 stycznia 1961 r. Władca uznał referendum za sfałszowane, lecz po powrocie do kraju został umieszczony w areszcie domowym, a 2 października tego samego roku deportowany do Tanganiki. W kolejnych latach zmieniał miejsca zamieszkania, przenosząc się z Tanzanii do Ugandy, następnie zaś do Kenii. W 1992 r. otrzymał azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych. Nigdy już nie powrócił do ojczyzny, podkreślając w wywiadzie udzielonym przed dziewięcioma laty rozgłośni BBC, że mógłby wrócić tylko wtedy, gdyby był przekonany, że jego poddani chcą restauracji monarchii konstytucyjnej.

Aż do swojej śmierci monarcha prowadził działalność charytatywną, w ramach Fundacji Króla Kigeli V wspierając rwandyjskich uchodźców.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.