Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Król Konstantyn II (1940–2023)

Król Konstantyn II (1940–2023)

Requiescat in pace

Jego Królewska Mość król Hellenów Konstantyn II zmarł 10 stycznia 2023 roku w szpitalu Hygeia w Amarusion. Miał 82 lata. Pogrzeb zaplanowano na 16 stycznia, a uroczystości żałobne rozpoczną się tego dnia w południe w stołecznej katedrze Zwiastowania Matki Bożej. Tam też doczesne szczątki monarchy będą złożone w kaplicy św. Eleuteriusza. Poddani, którzy zechcą złożyć hołd Zmarłemu, mogą odwiedzić kaplicę w godzinach 6.00–10.00. Najjaśniejszy Pan miejsce wiecznego spoczynku znajdzie w Tatoi obok innych członków Domu Grecji.

20 lipca 1940 r. w tej samej katedrze metropolitalnej przyszły monarcha przyjął chrzest. W niej również 18 września 1964 r. Jego Królewska Mość pojął za żonę duńską krewną, Jej Królewską Wysokość xiężniczkę Annę Marię.

Zapowiedziano już obecność na pogrzebie Ich Królewskich Mości króla Szwecji Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii, Jej Królewskiej Mości królowej Danii Małgorzaty II oraz Jego Królewskiej Wysokości xięcia następcy tronu Fryderyka, JKW xiężnej wdowy Sayn-Wittgenstein-Berleburg Benedykty, JKW xiężniczki Ireny z Grecji i Danii (młodszej siostry Zmarłego), Jej Excelencji xiężniczki Krystyny, pani Magnuson, oraz Ich Królewskich Wysokości xięcia następcy tronu Norwegii Haakona i xiężnej Mette-Marit. Przybędą także członkowie niderlandzkiej rodziny królewskiej: IKM król Wilhelm Alexander i królowa Maxyma oraz JKW xiężna Beatrycze. Spodziewany jest JKW wielki xiążę Luxemburga Henryk. W gronie żałobników nie powinno zabraknąć również obu tzw. królów konstytucyjnych Hiszpanii z żonami i innymi krewnymi.

Najjaśniejszego Pana wspominał JKM król Serbii Alexander II, pisząc m.in.: Kiedy czas żałoby minie, pozostaną tylko piękne wspomnienia o wspaniałym i życzliwym człowieku, prawdziwym i szczerym przyjacielu oraz o wszystkich pięknych i radosnych chwilach, które razem przeżyliśmy. Władca Grecji był ojcem chrzestnym dwóch synów króla Serbii oraz drużbą, kiedy w 1985 r. Alexander żenił się po raz drugi. Dla Serbów te więzi są święte i trwają wiecznie.

Żałoba okryła także duńską rodzinę królewską – flagi przed rezydencją Amalienborg zostały opuszczone do połowy masztów. Członkowie Domu Grecji są również xiążętami Danii jako potomkowie króla Christiana IX.

*****

Po śmierci króla Pawła I xiążę Konstantyn wstąpił na tron 6 marca 1964 r. Biograf G. Mikołaj Tantzos w xiążce zatytułowanej Jego Królewska Mość Konstantyn XIII: król Hellenów (numeracja nawiązywała do władców Cesarstwa Wschodniorzymskiego, spośród których jedenastu nosiło imię Konstantyn, oraz do króla nowożytnej Grecji o tym samym imieniu) przedstawił codzienną rutynę monarchy. Jego zwykły dzień zaczynał się około godz. 7.30 śniadaniem złożonym z kawy, gotowanych jajek i tostów, po którym król czytał gazety i palił pierwszego papierosa. Od godz. 9.00 przyjmował urzędników, zapoznawał się z dokumentami państwowymi, udzielał audiencyj i brał udział w innych spotkaniach. Na kolejny posiłek, planowany na godz. 13.30, Najjaśniejszy Pan zwykle się spóźniał. W godzinach popołudniowych niekiedy zażywał odpoczynku, grając w squasha. Do innych obowiązków monarchy należało m.in. otwieranie fabryk i targów, przewodniczenie instytucjom charytatywnym i udział w strukturach międzynarodowych czy przyjmowanie parad wojskowych. Dzień pracy kończył się o około 21.30, kiedy król wracał do pałacu. Wieczorami słuchał muzyki, oglądał filmy lub spotykał się z przyjaciółmi.

Najjaśniejszy Pan był również znakomitym sportowcem. W 1960 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie zdobył złoty medal w żeglarskiej klasie Dragon. Poza tym był pływakiem i miał czarny pas w karate.

13 grudnia 1967 r., po paru latach narastającej niestabilności politycznej, rodzina królewska opuściła Grecję, zamieszkując w Rzymie, a następnie w Londynie. W stolicy Anglii król Konstantyn i królowa Anna Maria powołali w 1980 r. Kolegium Greckie, w którym nauki pobierały również ich dzieci. Z emigracji monarsza para powróciła po czterdziestu sześciu latach. Najjaśniejsi Państwo osiedlili się w Porto Heli, następnie przenieśli się do Aten. W 2018 r. Konstantyn II doznał udaru mózgu. W grudniu 2021 r. został przyjęty do szpitala w Atenach w celu leczenia zapalenia płuc i późniejszego obrzęku płuc. W styczniu ubiegłego roku król spędził zaś kilka dni w szpitalu po zarażeniu się SARS-CoV-2.

Władca Grecji i jego żona doczekali się pięciorga dzieci:

Urodzona 10 lipca 1965 r., JKW xiężniczka Alexia poślubiła 9 lipca 1999 r. Karola Moralesa y Quintanę, z którym ma czworo dzieci: Arriettę, Annę Marię, Karola i Amelię (noszą nazwisko Morales y de Grecia).

Jego Królewska Mość król Paweł II przyszedł na świat 20 maja 1967 r. Ówczesny następca tronu 1 lipca 1995 r. pojął za żonę Marię Chantal Miller. Para ma pięcioro dzieci: IKW xiężniczkę Marię Olimpię, xięcia następcę tronu Konstantyna Alexego, xięcia Achillesa Andrzeja, xięcia Odyseusza Kimona i xięcia Arystydesa Stavrosa.

JKW xiążę Mikołaj urodził się 1 października 1969 r., ożenił się 25 sierpnia 2010 r. z Tatianą Blatnik.

JKW xiężniczka Teodora (ur. 9 czerwca 1983 r.) jest zaręczona z Mateuszem Kumarem.

JKW xiążę Filip (ur. 26 kwietnia 1986 r.) poślubił Ninę Flohr. Ślub cywilny odbył się 12 grudnia 2020 r. w St. Moritz, ślub kościelny zaś – w katedrze metropolitalnej 23 października 2021 r.

Odejście Jego Królewskiej Mości pozostawiło wielką pustkę w jego najbliższej rodzinie, lecz dotknęło także wielu krewnych i przyjaciół. Zmarły był bowiem ojcem chrzestnym członków kilku rodzin panujących.

21 lutego 1970 r. w protestanckiej katedrze św. Marcina w Utrechcie ochrzczono JKW xięcia Konstantyna Krzysztofa Fryderyka Aschwina. Urodzony 11 października 1969 r. w Szpitalu Uniwersyteckim w Utrechcie, xiążę Konstantyn to trzeci syn następczyni tronu, późniejszej JKM królowej Niderlandów Beatrycze, i JKW xięcia Mikołaja van Amsberga. Jego rodzicami chrzestnych zostali: król Konstantyn II, xiążę Aschwin zur Lippe-Biesterfeld, baron Axel von dem Bussche-Streithorst, Max Kohnstamm i Korynna de Beaufort-Sickinghe.

6 maja 1981 r. w Madrycie został ochrzczony Jego Cesarska i Królewska Wysokość wielki xiążę Jerzy Michajłowicz. Urodził się 13 marca 1981 r., jest jedynym dzieckiem Jej Cesarskiej Mości cesarzowej Rosji Marii I (ówczesnej następczyni tronu) i JKW xięcia Franciszka Wilhelma z Prus (w latach 1976–1985 znanego również jako Jego Cesarska i Królewska Wysokość wielki xiążę Michał Pawłowicz). Rodzicami chrzestnymi wielkiego xięcia zostali Konstantyn II (ponieważ król nie mógł przybyć, dziadek niemowlęcia, ówczesny cesarz Włodzimierz, pełnił funkcję jego reprezentanta) i Jej Znakomitość Helena Luiza Kirby, hrabina Dwinska.

W lipcu 1982 r. w Villamanrique de la Condesa w Andaluzji ochrzczono IKW xięcia Filipa i xięcia Alexandra; urodzeni 15 stycznia tego samego roku, królewicze są drugim i trzecim synem IKM króla Serbii Alexandra II i jego pierwszej żony, królowej Marii da Glória. Na rodziców chrzestnych Najjaśniejsi Państwo wybrali króla Grecji i JKM królową Obojga Sycylii Annę.

15 października 1983 r. przyjął chrzest JKW książę Ernest August Andrzej Filip Konstantyn Maxymilian Rolf Stefan Ludwik Rudolf. Urodzony 19 lipca 1983 r. w Hildesheim, xiążę Ernest August przyszedł na świat jako pierwsze dziecko ówczesnego następcy tronu, a od 1987 r. JKM króla Hanoweru Ernesta Augusta V, i jego pierwszej żony, późniejszej JKM królowej Chantal. Jako rodziców chrzestnych zaproszono króla Konstantyna II, xiężną Alexandrę z Hanoweru (z domu xiężniczkę zu Ysenburg und Büdingen in Wächtersbach), JKW xięcia Filipa de Borbón y Grecia, xięcia Schaumburg-Lippe Filipa Ernesta, Jaśnie Oświeconego xięcia Leiningen Andrzeja (w 1983 r. następcę tronu mediatyzowanego xięstwa), wielkiego xięcia Badenii Maxymiliana i xięcia Ludwika Rudolfa z Hanoweru.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.