Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Król Serbii i ekumenizm

Król Serbii i ekumenizm

Wiadomość z Belgradu

Jego Królewska Mość król Serbii Alexander II po raz kolejny dał wyraz swojemu ekumenicznemu nastawieniu do zagadnień religijnych, przesyłając na ręce Seada Nasufovicia, wielkiego muftiego Wspólnoty Islamskiej w Serbii, Abdulaha Numana, muftiego Serbii, Mevluda Dudicia, przewodniczącego Rady Wspólnoty Islamskiej, i Nusreta Abdibegovicia, muftiego z Banja Luki, gratulacje z okazji Święta Ofiarowania, znanego również jako Id al-Adha.

Najjaśniejszy Pan przekazał członkom społeczności mahometan życzenia, aby święto obchodzono radośnie w gronie rodzinnym – w spokoju i dobrym zdrowiu, jak również, aby wspominając z wdzięcznością codzienne błogosławieństwa, nie zapominać o ubogich i chorych, o wszystkich potrzebujących pomocy w obecnych ciężkich czasach.

***

Ekumenizm towarzyszył przyszłemu władcy Serbii niemal od chwili narodzin. Monarcha urodził się 17 lipca 1945 roku (o godz. 21.15) w pokoju 212 londyńskiego hotelu Claridge’s. Jego matka, królowa Alexandra, w swoich wspomnieniach zatytułowanych Z miłości do króla napisała, że lekarze namawiali ją do porodu w klinice, lecz władczyni uznała, że hotel jest wygodny, centralnie położony, ma ciepłą wodę i pracowników, którzy ją znają, a przede wszystkim jest jej domem na emigracji. Mały xiążę imię otrzymał po obu dziadkach.

Następca tronu został ochrzczony 24 października w Opactwie Westminsterskim, w uroczystości udział wzięli duchowni prawosławni oraz anglikański arcybiskup Canterbury.

Od lipca 2001 r. król i jego druga żona (małżonkowie znajdują się niestety w stanie faktycznej bigamii) mieszkają w Pałacu Królewskim w Belgradzie. Monarcha z pierwszą żoną dochował się trzech synów, ma również jednego wnuka. Jego Królewska Mość w dniu tegorocznych urodzin zwrócił się do poddanych za pośrednictwem Internetu, publikując okolicznościowy film. Jego specjalnym życzeniem świątecznym jest to, aby COVID-19 zniknął na zawsze, a wszyscy cieszyli się bezpieczeństwem i dobrą opieką zdrowotną. Ma przy tym nadzieję, że gospodarka odżyje i przed ludźmi jest lepsza przyszłość.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.