Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Król Serbii oczekuje na wnuka

Król Serbii oczekuje na wnuka

Wiadomość z Belgradu

W drugiej połowie listopada w wywiadzie dla dziennika „Kurir” Jego Królewska Mość król Serbii potwierdził podaną już 8 listopada wiadomość, że jego drugi syn wraz z poślubioną miesiąc wcześniej żoną spodziewają się dziecka – pierwszego wnuka Najjaśniejszego Pana.

Jego Królewska Wysokość xiążę Filip i panna Danica Marinković pobrali się 7 października 2017 roku w cerkwi katedralnej św. Michała Archanioła w Belgradzie. Uroczystości ślubnej przewodniczył patriarcha Serbii Ireneusz, natomiast jako świadkowie wystąpili Jej Królewska Wysokość xiężna Västergötlandu Wiktoria1 oraz następca tronu Serbii, Jego Królewska Wysokość xiążę Piotr. Pan młody jest potomkiem m.in. króla Stanisława Leszczyńskiego, urodził się 15 stycznia 1982 r. w Fairfax w Wirginii, zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji tronu.

Ich Królewskie Mości król Serbii Alexander II i królowa Katarzyna oraz inni członkowie rodziny wyrażali szczególne zadowolenie z obecności żony byłego tzw. króla konstytucyjnego Hiszpanii Jana Karola, Jej Królewskiej Wysokości xiężnej Zofii2. Wśród gości nie zabrakło matki pana młodego, byłej królowej Serbii, Jej Królewskiej Wysokości xiężnej Marii da Gloria Orleańskiej-Bragança, i jej drugiego męża, Jego Excelencji xięcia Ignacego, dziewiętnastego diuka Segorbe, którzy przybyli z Hiszpanij. 6 października ślub został poprzedzony przyjęciem w Pałacu Królewskim, natomiast po uroczystości weselnicy spotkali się na kolacji w Białym Pałacu.

Jej Królewska Wysokość xiężna Danica urodziła się w Belgradzie w 1986 r. Sześć lat później zamieszkała w Paryżu. Jest córką znanego serbskiego malarza Milana „Cile” Marinkovicia i pani Beby Marinković. W Paryżu ukończyła projektowanie graficzne w Akademii Sztuk Stosowanych i slawistykę na Uniwersytecie Paris-Sorbonne. W Londynie uzyskała natomiast dyplom studiów magisterskich z projektowania graficznego w Chelsea College of Art and Design (University of the Arts London).

opracowanie: Dominik Gużda


1 Od 1979 r. następczyni tronu Szwecji na mocy ustawy działającej wstecz i odsuwającej od tronu jej brata, JKW xięcia Karola Filipa, oraz wprowadzającej zasadę primogenitury absolutnej – co ostatecznie unicestwiło jakikolwiek szwedzki legitymizm, choćby najbardziej ułomny.

2 Dobór gości wydaje się potwierdzać dystans Najjaśniejszego Pana króla Serbii wobec zasad legitymizmu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.