Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Królewski ślub w Tiranie

Królewski ślub w Tiranie

Niech żyje Dom Zogu!

8 października 2016 roku członkowie dwudziestu dynastyj oraz kilkuset innych gości, w tym reprezentanci europejskiej arystokracji, wzięli udział w uroczystości, w której trakcie Jego Królewska Mość król Albanii Leka II poślubił długoletnią narzeczoną, pannę Elię Zaharię. Ceremonia w Nowym Pałacu Królewskim w Tiranie miała charakter cywilny – ślubu udzielił burmistrz Tirany, pan Erion Veliaj, natomiast młodą parę pobłogosławili przedstawiciele pięciu wyznań, co miało służyć podkreśleniu, że Królewski Dom Zogu wspiera tolerancję i pokój religijny w Albanii (monarcha jest mahometaninem). Był to pierwszy królewski ślub w Albanii od 27 kwietnia 1938 roku.

Odnotowano, że nowa królowa Albanii podczas uroczystości nosiła szafirową tiarę, niegdyś własność babci króla Leki II, królowej Geraldyny. Wieczorem tego samego dnia w Nowym Pałacu Królewskim odbyła się uroczysta kolacja. Na liście gości znaleźli się m.in.: JCM cesarzowa Rosji Maria I i jej syn, JCiKW wielki xiążę Jerzy, JKM król Czarnogóry Mikołaj II, JKM król Gruzji Dawid, IKM król Portugalii Edward III i królowa Izabela, JKM król Prus Jerzy Fryderyk, IKM król Serbii Alexander II i królowa Katarzyna, JKW następca tronu Egiptu xiążę Muhammad Ali, ICiKW arcyxiążę Jerzy i jego żona, arcyxiężna Eilika, ICiKW arcyxiążę Józef Karol i jego żona, arcyxiężna Małgorzata, oraz ich córka, arcyxiężniczka Joanna Zofia, JKW xiężniczka grecka i duńska Zofia, JKW xiężniczka grecka i duńska Irena, IKW xiążę grecki i duński Michał i jego żona, xiężna Maryna, JKW xiężniczka Maria Teresa Burbon Parmeńska, IKW xiążę luxemburski Wilhelm i jego żona, xiężna Sybilla, JKW xiężniczka marokańska Lalla Meryem, IKW xiężniczka rumuńska Małgorzata i jej mąż, xiążę Radu, JKW xiężna Maria Pia Sabaudzka, JKW xiężniczka Maria Gabriela Sabaudzka, JKW xiążę serbski Michał, IKW xiążę sycylijski Karol i jego żona, xiężna Kamila, JKW xiążę Alvaro Burbon Orleański, JO xiążę Filip Erazm z Liechtensteinu i jego żona, xiężna Izabela, JO xiążę Gundakar z Liechtensteinu i jego żona, JKW xiężniczka Maria, oraz ich córka, xiężniczka Immaculata, JO xiężniczka Szarlota z Liechtensteinu (pani van der Byl), JO xiążę Leopold von Arenberg, JO xiężna Gloria von Thurn und Taxis i jej córka, JO xiężniczka Elżbieta. Nie zabrakło także australijskich krewnych pana młodego.

Przypomnijmy, że Najjaśniejszy Pan, syn króla Leki I i królowej Zuzanny, urodził się 26 marca 1982 roku w Johannesburgu i wstąpił na tron 30 listopada 2011 r. Jej Królewska Mość królowa Albanii urodziła się 8 lutego 1983 r. w Tiranie, przez wiele lat pracowała jako aktorka i piosenkarka. Kieruje charytatywną Fundacją Królowej Geraldyny. Państwo młodzi zaręczyli się w maju 2010 r. w Paryżu.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.