Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Agregacja zbiorów Muzeum do portalu KRONIK@

Agregacja zbiorów Muzeum do portalu KRONIK@

Muzeum Narodowe w Warszawie

16 stycznia 2023 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie podpisano porozumienie, na mocy którego portal kronika.gov.pl zostanie zasilony zbiorami muzealnymi z platformy Cyfrowe MNW. Multiwyszukiwarka, gromadząca obiekty nauki i kultury, znacząco ułatwia dostęp do polskiego dziedzictwa kulturowego. Porozumienie o współpracy podpisali sekretarz stanu w KPRM, pan Adam Andruszkiewicz, oraz dyrektor Muzeum, pan dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ.

Portal KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, to cyfrowa przestrzeń do prezentacji zasobów polskiej nauki i kultury. Dzisiaj do grona partnerów projektu dołącza Muzeum Narodowe w Warszawie.

Dziękuję kierownictwu Muzeum Narodowego w Warszawie za chęć włączenia się w misję budowy społecznie odpowiedzialnego rozwiązania cyfrowego wspierającego polską edukację i naukę. Odpowiedzialne i nowoczesne państwo to takie, które dba o swoich obywateli, ułatwiając im funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości – mówi pan Adam Andruszkiewicz.

W portalu KRONIK@ znajdziemy cyfrowe wizerunki dzieł sztuki z kolekcji Muzeum. Wśród nich są m.in. Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, Babie lato i Kuropatwy Józefa Chełmońskiego. Kolejne zasoby będą pojawiać się na stronie w najbliższych miesiącach.

Muzeum Narodowe w Warszawie włącza się od dzisiaj do największej i najnowocześniejszej skarbnicy wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i naukowym. Staje się częścią cyfrowej platformy upowszechniającej wiedzę na najwyższym poziomie – dodaje minister.

 Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł — fot. Bartosz Bajerski, Muzeum Narodowe w Warszawie

Nowy partner portalu

Portal KRONIK@ zapewnia także przestrzeń do bezpiecznego przechowywania cyfrowych zasobów instytucji kultury, oferując przestrzeń serwerową. Może z niej skorzystać nieodpłatnie każda instytucja, która posiada zdigitalizowane zbiory.

Muzeum Narodowe w Warszawie od dwunastu lat prowadzi własny portal Cyfrowe MNW (cyfrowe.mnw.art.pl), w którym obecnie udostępnianych jest ponad 68 tysięcy obiektów z muzealnej kolekcji. Ilość ta powiększy się w lipcu bieżącego roku do 100 tysięcy dzięki projektowi Hereditas. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW, realizowanemu z dofinansowaniem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i MKiDN. Podpisane dziś porozumienie pozwoli nie tylko na agregację obiektów cyfrowych w ogólnopolskiej multiwyszukiwarce, lecz także na uzyskanie przestrzeni zapasowej na serwerze KRONIK@ dla Repozytorium Cyfrowego MNW. Dołączenie Muzeum do tego projektu jest szansą na zwiększenie dostępności i promocję zbiorów instytucji oraz zabezpieczenie owoców prowadzonych od wielu lat prac digitalizacyjnych. Dynamicznie rozwijający się portal KRONIK@ to wygodne narzędzie, za pomocą którego można wyszukać informacje o zbiorach przechowywanych w wielu instytucjach w Polsce. MNW z radością będzie je współtworzyć – mówi pan Łukasz Gaweł.

Mutliwyszukiwarka obiektów kultury i nauki

KRONIK@ staje się miejscem cyfrowych spotkań miłośników kultury i sztuki oraz ważnym punktem odniesienia dla świata nauki. Już dziś użytkownicy portalu znajdą w nim blisko 16 mln obiektów pogrupowanych w ramach sześćdziesięciu siedmiu kategorii tematycznych. To zbiory m.in. z Biblioteki Narodowej czy Uniwersytetu Wrocławskiego. Archiwalia, książki, rękopisy, prasa, grafika, plakaty, druki ulotne, dzieła sztuki, a także fotografie są dostępne dla każdego z poziomu ekranu komputera, tabletu lub smartfona. KRONIK@ powstała przede wszystkim po to, by użytkownicy mogli korzystać z wyszukiwarki cyfrowych dzieł zgromadzonych w jednym portalu. To swoisty „menadżer wiedzy” – źródło inspiracji dla wszystkich użytkowników.

Dołącz do portalu KRONIK@

Zachęcamy instytucje kultury i nauki do włączania się w proces rozwoju portalu. A tych, którzy jeszcze portalu nie znają, zapraszamy do odbycia wirtualnej podróży po kronika.gov.pl. Niech stanie się ona inspiracją do zgłębiania piękna polskiej kultury i osiągnięć nauki.

zdjęcie: Bartosz Bajerski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.