Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Karlista na ołtarzach, karliści na marach

Karlista na ołtarzach, karliści na marach (kronika hiszpańska, styczeń A.D. 2010: Katalonia, Nawarra, Andaluzja)

J.B.

23 stycznia 2010 roku został beatyfikowany przez J. Św. papieża Benedykta XVI kolejny męczennik z okresu wojny domowej, ks. dr Josep Samsó Elías.

Błogosławiony Mosén Samsó urodził się 17 stycznia 1887 roku w Castellbisbal, koło Barcelony. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1910 roku. Od 1917 był proboszczem bazyliki parafialnej Santa María de Mataró w Barcelonie, z tytułem ekonoma – arcyprezbitera. Jak wielu księży katalońskich w jego epoce, od młodości był również członkiem karlistowskiej Comunión Tradicionalista. Bojówki czerwonych separatystów rozstrzelały go 1 sierpnia 1936 na przykościelnym cmentarzu w jego parafii. 

Jest to kolejny – po św. Józefie Manyanet (jeden z fundatorów Sagrada Familia) i bł. Emanuelu Domingo i Sol – męczennik karlistowski w Katalonii wyniesiony na ołtarze. Ceremonia beatyfikacji odbyła się w tym samym kościele, którego był prezbiterem. Uczestniczyło w niej dwóch kardynałów (abp Lluís Martínez Sistach i abp Ricard María Carles) oraz dwudziestu arcybiskupów i biskupów, w tym nuncjusz papieski w Hiszpanii i Andorze, abp Renzo Fratini.

beato-josep-samso.jpg

Przykrym akcentem towarzyszącym uroczystości beatyfikacyjnej było konsekwentne pomniejszanie znaczenia sensu prześladowań religijnych w okresie wojny domowej, przemilczanie ich sprawców, a także związku męczennika z karlizmem. Przewodniczący celebracji, arcybiskup Barcelony, Lluís kard. Martínez Sistach, w liście pasterskim wydanym z tej okazji usilnie, a w niezgodzie z faktami, podkreślał, że męczeńska śmierć ks. Samsó „nie ma nic wspólnego z wojną domową ani z jej motywacjami”. Należy stwierdzić za karlistami, że wręcz przeciwnie: ks. Samsó zginął za wiarę katolicką właśnie i jako kapłan, i jako karlista, w świętej wojnie pomiędzy katolicką Hiszpanią i Anty-Hiszpanią, pomiędzy katolicką Katalonią i Anty-Katalonią.

martires_padre_jose_samso.jpg

Więcej informacji na temat Błogosławionego znaleźć można na blogu tradycjonalistycznym El Matiner Carlí: El Beato Josep Samsó: otro carlista en los altares

***

6 stycznia 2010 r., w święto Trzech Króli, będące w Hiszpanii także dniem Monarchii Tradycyjnej, w Pampelunie, w wieku 78 lat zmarł dziennikarz i poeta, Juan Indave Nuin

indave_nuin02.jpg

Urodzony w Aibar, w roku proklamowania pożałowania godnej II Republiki (1931), Indave związał się od młodości ze Wspólnotą Tradycjonalistyczną. Od 1966 r. pracował w redakcji karlistowskiej gazety El Pensamiento Navarro [„Myśl Nawaryjska”], najpierw jako zwykły dziennikarz, następnie redaktor naczelny, a od 1971 do 1979 jako jej dyrektor. Był związany również z Radiem Requeté, gdzie prowadził program „Pamplona Flash” oraz wykładał dziennikarstwo i komunikację na Uniwersytecie Nawaryjskim. Wydał dwa zbiory wierszy: Alborada [„Świtanie”] w 2003 i Crepúsculo [„Zmierzch”] w 2006 r. Krótko przed śmiercią, 20 października 2009 r. otrzymał Nagrodę „Teobaldo” Stowarzyszenia Dziennikarzy Nawaryjskich (APN).

***

31 stycznia 2010 r., w Sewilli, w wieku 88 lat zmarł filozof – tomista Antonio Segura Ferns

Jako siostrzeniec wielkiego kardynała Pedra Segury y Sáenza (1880–1957), Segura Ferns był świadkiem jego wzrastającej sympatii dla karlizmu (biorąc za punkt wyjścia związek z monarchią alfonsjańską). Bojownik karlizmu od młodości, był szefem regionalnym Wspólnoty Tradycjonalistycznej Andaluzji Zachodniej. Należał do tych karlistów, którzy ze wstrętem odrzucili lewicowe dewiacje księcia Karola Hugona.

segura_ferns.jpg

Organizator spotkań Przyjaciół Państwa Katolickiego (Amigos de la Ciudad Católica), założyciel i przewodniczący sekcji sewiliańskiej Międzynarodowego Towarzystwa Tomasza z Akwinu (SITA), współpracownik dwumiesięcznika „Verbo”, wreszcie profesor filozofii na Uniwersytecie w Sewilli (acz z wykształcenia był najpierw chemikiem i ekonomistą).

Po dojściu do władzy socjalistycznego rządu Felipe Gonzáleza (w 1982 r.) Segura powiedział do studentów pierwszego dnia swoich wykładów: „Aby nikt nie był wprowadzony w błąd, oświadczam, że jestem jednym z tych, którzy wydarzenia zachodzące w Hiszpanii pomiędzy 18 lipca 1936 a 1 kwietnia 1939 nazywają Chwalebną Krucjatą”. Niewzruszone przekonania katolickie i monarchistyczne łączył z wielką otwartością i życzliwością wobec ludzi, co zyskiwało mu wiele sympatii, a pośród jego osobistych przyjaciół był nawet szef partii komunistycznej w Sewilli, Manuel Márquez de Castro.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.