Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Krwawe ofiary z duńskiego torfowiska

Krwawe ofiary z duńskiego torfowiska

Wojciech Pastuszka

Kości ośmiu psów i młodej kobiety znaleźli archeolodzy w torfowiskach na północ od Aarhus w Danii. Ich zdaniem są to pozostałości po ofiarach składanych bogom w epoce żelaza.

Archeolodzy z Moesgaard Museum dokonali odkryć podczas wykopalisk ratunkowych prowadzonych niedaleko Skødstrup w związku z planami inwestycyjnymi miejscowych władz. W badanej okolicy ma w przyszłości powstać nowa dzielnica mieszkalna.

W trakcie badań okazało się jednak, że miejsce to było zamieszkane także w epoce żelaza. Archeolodzy natrafili na pozostałości wioski, po której zachowała się chociażby brukowana ulica, a także podłogi domostw.

Cztery metry pod ziemią archeolodzy znaleźli także kości kobiety oraz ośmiu psów. Zwierzęta leżały obok drewnianych palików, do których najpewniej były przymocowane w chwili śmierci. W ocenie archeologów są to pozostałości po ofiarach, które składano w torfowisku dla bogów.

Spodziewaliśmy się ciekawych znalezisk, bo groby i ofiary były już odkrywane w tym rejonie – mówi archeolog Per Mandrup. W jednym z torfowisk na wschód od badanego obszaru już od XIX w. odkrywano miecze, groty włóczni, elementy tarcz, ludzkie kości i szczątki psów (dotychczas znaleziono ich 13).

Nowe znaleziska przerosły jednak nasze oczekiwania. Ludzki szkielet to wisienka na torcie. Należy do kobiety zmarłej w wieku dwudziestu kilku lat, a jego znalezienie przybliża nas do poznania zwyczajów związanych ze składaniem ofiar w epoce żelaza – tłumaczy badacz z Moesgaard Museum.

We wczesnej epoce żelaza ludzie wydobywali w tym miejscu torf. Ofiary składano kilka stuleci później w jamach, które pozostały po tej działalności.

Komunikat prasowy Moesgaard Museum

Krótki film z wykopalisk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.