Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Kryzys dynastyczny w Serbii
27 kwietnia 2022 roku podczas spotkania w sewilskim pałacu Dom Piłata (Casa Pilatos) Jego Królewska Wysokość xiążę Piotr, następca tronu Serbii, zrzekł się – również w imieniu przyszłych potomków – należnego mu miejsca w linii sukcesji. Świadkami rezygnacji byli m.in.: matka królewicza, Jej Królewska Wysokość xiężna Maria da Gloria (z domu xiężniczka brazylijska), jej drugi mąż, Jego Excelencja xiążę Ignacy de Medina y Fernández de Córdoba, dziewiętnasty diuk Segorbe1, a także Ich Królewskie Wysokości xiążę Filip i xiężna Danica. Brat xięcia Piotra, na stałe mieszkający z rodziną w Belgradzie, miałby być nowym następcą tronu. Czy nim jest? – odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna.
30 kwietnia biuro prasowe Pałacu Królewskiego w Belgradzie podało do wiadomości publicznej oświadczenie Jego Królewskiej Mości króla Serbii Alexandra II. Najjaśniejszy Pan podkreślił, że życzy synowi zdrowia, szczęścia oraz wszystkiego najlepszego i docenia szczerość, z jaką xiążę Piotr podjął trudną decyzję o zrzeczeniu się następstwa tronu. Równocześnie wskazał, że wydarzenia w Sewilli nie miały nic wspólnego z wymogami, jakie w odniesieniu do tej niecodziennej sytuacji formułuje serbskie prawo. Decyzja Jego Królewskiej Wysokości – która powinna zostać ogłoszona w Pałacu Królewskim – zapadła pod nieobecność jego ojca na terenie Serbii, bez błogosławieństwa ze strony Cerkwi i bez udziału Rady Koronnej w procesie decyzyjnym. Nie istniał żaden powód, można przeczytać w oświadczeniu, aby tak poważną sprawą zajmować się z dala od ojczyzny.
Zgodnie z Zasadami Rodzinnymi, ogłoszonymi 5 kwietnia 1930 r. i przypomnianymi przez Najjaśniejszego Pana, jedynie król może określać status członków Domu Królewskiego, natomiast żaden z nich nie może bez aprobaty władcy realizować procedur i podejmować decyzyj o znaczeniu publicznym lub zaciągać wobec kogokolwiek trwałych zobowiązań.
Ze słów Jego Królewskiej Mości trudno wywnioskować, czy zaakceptował decyzję królewicza, lecz można uznać to za prawdopodobne w świetle wypowiedzi władcy dla dziennika „Večernje novosti”. Z wywiadu można również dowiedzieć się, że król Serbii, pomimo wcześniejszych rozmów telefonicznych z członkami rodziny, za pośrednictwem internetu został postawiony przed faktem dokonanym. Podpisany w Sewilli dokument dotarł do niego pocztą elektroniczną. W kontekście oświadczenia niejasna pozostaje rola i obecność w Domu Piłata wysokich urzędników państwowych: herolda i kanclerza orderów Domu Karadziordziewiczów, członka Rady Koronnej Ljubodraga Grujicia oraz szefa królewskiego gabinetu Mikołaja Stankovicia. Pierwszy z wymienionych stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że decyzja o abdykacji zyskała wyrażoną ustnie aprobatę monarchy.
Wśród uzasadnień sformułowanych przez najstarszego z synów suwerena znalazła się i ta myśl, że następca tronu powinien wraz z rodziną mieszkać wśród serbskiego ludu. To „narodowe” kryterium niewątpliwie spełnia xiążę Filip – jego syn, JKW xiążę Stefan, jest pierwszym od dziewięciu dekad członkiem Domu Karadziordziewiczów, który przyszedł na świat w ojczyźnie. Już 30 kwietnia Ich Królewskie Wysokości xiążę Filip i xiężna Danica przybyły do mauzoleum królewskiego w Oplenacu, aby złożyć hołd doczesnym szczątkom przodków. Xiążę Piotr zadeklarował natomiast, że zamierza nadal mieszkać w Sewilli. Jego zrzeczenie się nie obejmuje tytuł xiążęcego, przynależności do rodziny królewskiej, a także związanych z tym praw i obowiązków.
1 maja głos zabrał kuzyn królewiczów, JKW xiążę Włodzimierz, przywódca ruchu Front Monarchistyczny, który uznał, że w imieniu swojej gałęzi dynastii powinien wyrazić – w pełni i całym sercem – poparcie dla decyzji niedoszłego monarchy o zrzeczeniu się nadanych mu przez Boga praw pierworodnego. Autor oświadczenia stwierdził przy tym, że uroczystość abdykacji cieszyła się błogosławieństwem ze strony prawosławnego biskupa Porfiriusza, patriarchy Serbii. Wraz z gratulacjami złożonymi członkom starszej linii Domu Karadziordziewiczów składa się to na wrażenie niejasności wokół wydarzeń decydujących o losach serbskiej monarchii. Niewątpliwie patriarcha Porfiriusz, jeżeli wierzyć słowom królewicza Piotra, należał do grona wtajemniczonych w jego zamiary. Prawosławnym duchownym asystującym uroczystości w Sewilli był hieromnich Michał Ortega Modest z cerkwi pod wezwaniem Świętego Archanioła Michała w Palmie na Majorce.
W programie Przebudźcie się telewizji Nova S pan Ljubodrag Grujić ujawnił, że następca tronu już od dłuższego czasu myślał o abdykacji, do której miało dojść podczas zamkniętej uroczystości w wąskim gronie. Chciał złożyć rezygnację w miejscu, które jest mu bliskie. Zdaniem dostojnika Najjaśniejszy Pan, pod koniec kwietnia przebywający w Londynie, nie został zaproszony do Sewilli ze względu na stan zdrowia. Rozmówca telewizji Nova S zaznaczył, że nowa funkcja xięcia Filipa zyskała poparcie w serbskich partiach politycznych.
Kryzys pogłębiły media, sugerując, że za decyzją następcy tronu może kryć się skandal obyczajowy: już 29 kwietnia tabloid „Kurir” opublikował informację, że xiążę Piotr rzekomo ma, zamieszkałą w Londynie, kilkuletnią nieślubną córkę, na którą płaci alimenty. Jeżeli artykuł obnażał faktyczny stan spraw, przestaje dziwić specyficzna formuła abdykacji, według której pozostający kawalerem królewicz zrzekł się miejsca w linii sukcesji również w imieniu potomstwa: zarówno ślubnego, jak i nieślubnego, już urodzonego lub dopiero mającego się narodzić. Dwór królewski nie odniósł się do tych doniesień. Na stronie dynastii Jego Królewska Wysokość nadal jest uznawany za następcę tronu.
opracowanie: Adrian Nikiel
Na podstawie: Prince Peter of Serbia Renounces Succession Rights, Dynastic Legal Issues Regarding Recent Serbian Renunciation, Further Developments in Royal Serbian Renunciation: A Possible Daughter and the Support of Prince Vladimir, Announcement on the decision of HRH Prince Peter to transfer the right of inheritance to HRH Prince Philip, Crown Prince for Vecernje Novosti: “This is the Truth about the Occurrences at the Royal Palace”, Family Rules 1930, Order of line of Succession, Crown Prince Petar Karađorđević Abdicates In Favour Of Prince Philip, Princ Petar saopštio da je abdicirao u korist brata Filipa, Princ Aleksandar nezadovoljan abdikacijom Petra: Nije u skladu sa tradicijom, Poznato zašto Aleksandar Karađorđević nije prisustvovao abdikaciji princa Petra, Prestolonaslednik Petar Karađorđević abdicirao u koristi princa Filipa
1 Zarówno ojciec, jak i matka królewicza po rozstaniu zawarli kolejne związki małżeńskie, z katolickiego punktu widzenia żyją zatem w stanie faktycznej bigamii.