Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » List do dyrektora XIV LO we Wrocławiu w sprawie krzyży w salach lekcyjnych

List do dyrektora XIV LO we Wrocławiu w sprawie krzyży w salach lekcyjnych

OMP Wrocław

Kilku uczniów XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu domaga się usunięcia krzyży z klas lekcyjnych. Uczniowie powołują się na listopadowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że wieszanie krzyży w klasach włoskich szkół narusza wolność religijną.

Szkoła powinna być neutralna, państwo powinno być neutralne, a kiedy ten symbol tam wisi, państwo mówi, że popiera ten symbol. Chciałbym, żeby państwo traktowało każdego tak samo – mówi jeden z autorów petycji. Pomysł skierowania petycji do dyrekcji szkoły zrodził się na lekcji etyki.

Pod wnioskiem podpisało się jednak tylko kilku uczniów. Pozostali albo nie chcieli zabierać głosu, albo ten pomysł skrytykowali. Petycja wywołała burzliwą dyskusję również wśród nauczycieli. (RMF)

Prosimy o przeczytanie poniższego listu. Można go wydrukować i przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście albo wysłać pod adres e-mail XIV LO we Wrocławiu: sekretariat@lo14.wroc.pl.

Pan Marek Łaźniak
Dyrektor Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu
al. Brücknera 10
51-410 Wrocław

Szanowny Panie Dyrektorze,

Niedawno dotarła do mnie wiadomość, że troje uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr XIV napisało do Pana petycję o usunięcie krzyży z sal lekcyjnych. To smutne, że właśnie w tej renomowanej szkole pojawił się pomysł, którego realizacja ściągnęłaby na nią hańbę nie do zmazania.

Krzyż jest znakiem naszego Zbawiciela i jako taki, ważniejszy jest nawet niż godło państwowe. Obecność krzyża w salach nikogo nie obraża, gdyż Bóg jest miłością i miłuje On każdego człowieka. Nawet jeśli ktoś tej wiary nie podziela, powinien zrozumieć, że nie jest ona skierowana przeciwko niemu. Osoba wyznająca inną wiarę, bądź niewierząca nie jest przez samą obecność krzyża w sali do niczego przymuszana. Twierdzenie, że obecność krzyża w sali obraża niechrześcijan ma tyle sensu, co twierdzenie, że godło państwowe swoją obecnością obraża obcokrajowców.

Polska wyrosła w tradycji chrześcijańskiej, a większość Polaków to katolicy – krzyż w salach lekcyjnych tylko o tym przypomina. W dzisiejszych czasach tyle mówi się o tolerancji, należy więc domagać się również tolerancji dla katolików i ich przekonań.

Ufam, że podejmie Pan roztropną decyzję i pozostawi w szkole krzyże. Udowodni Pan tym samym, że XIV Liceum Ogólnokształcące nie tylko dba o wysoki poziom nauczania, lecz także uczy poszanowania dla fundamentalnych wartości naszej cywilizacji. Obiecuję modlitwę w Pana intencji.

Z poważaniem

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.