Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Okna w Książu po renowacji

Okna w Książu po renowacji

Zamek Książ

W zamku Książ w Wałbrzychu zakończył się siódmy etap kompleksowego remontu i konserwacji stolarki okiennej. To duże wyzwanie, bo tylko w głównym budynku zamkowym jest aż 560 okien, a w całym kompleksie ponad 1000. Zakończony etap objął reprezentacyjne salony barokowe na pierwszym piętrze oraz główne wejście do zamku.

Wyremontowanych zostało 30 zabytkowych okien. 16 z nich doczekało się renowacji na pierwszym piętrze skrzydeł wschodniego (frontowego) i północnego, w reprezentacyjnych salonach ciągu barokowego piano nobile. Salony Zielony i Biały, w których prowadzono prace, sąsiadują z paradną Salą Maksymiliana. Renowacja stolarki okiennej w tych przestrzeniach stanowi element zaplanowanego na szeroką skalę, największego od 50 lat remontu w Książu, który obejmie łącznie 7 najpiękniejszych komnat.

Prace renowacyjne objęły również apartamenty na drugim piętrze, które do śmierci w 1907 r. zajmował książę Henryk XI Hochberg von Pless: dwa salony od strony północno-wschodniej, których okna wychodzą na Dziedziniec Honorowy. Renowacji doczekały się dwa trójskrzydłowe okna w małej jadalni książęcej umiejscowionej na drugim piętrze w Baszcie Jerzego oraz okna na parterze znajdujące się po obu stronach drzwi wejściowych. W ramach tego etapu prac odtworzone zostało także przeszklone wyjście na taras wejściowy z budynku oficyny południowej oraz odrestaurowane trójskrzydłowe okno prowadzące z parteru zamku na Taras Kasztanowcowy.

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce to zabytek wymagający kompleksowych remontów i ciągłych nakładów finansowych. Remonty i konserwacja bieżąca drewnianej stolarki okiennej odbywają się zgodnie z programem prac konserwatorskich i finansowane są ze środków własnych spółki Zamek Książ. W ramach tych prac okna zostały uzupełnione o drewniane ubytki i pomalowane. Wykonano do nich mosiężne okucia (klamki i zawiasy), wszystkie zostały także uszczelnione.

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2025 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.