Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zamek Książ wzbogaca zbiory o cenną księgę pamiątkową
Zamek Książ, jeden z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska, z radością ogłasza nabycie wyjątkowej księgi pamiątkowej z okresu I wojny światowej, zawierającej autografy monarchów europejskich. Zakup został zarekomendowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co podkreśla znaczenie tego dokumentu dla historii oraz dziedzictwa kulturowego Europy.
Oprawiona w skórę księga pamiątkowa zawiera podpisy m.in. cesarza Wilhelma II1, króla Bawarii Ludwika III czy następcy tronu Bułgarii, księcia Borysa. Na pierwszej stronie widnieją dwa słowa i data 1915. Po polsku napisano zamek, a po niemiecku Fuerstenstein (nazwa zamku Książ od XIV wieku do 1945 roku). Księga stanowiła własność ostatniego właściciela Książa, księcia Jana Henryka XV (zm. 1938), męża księżnej Daisy von Pless (zm. 1943). Odziedziczył ją ich najstarszy syn, książę Jan Henryk XVII (zm. 1984), a po jego śmierci – druga żona księcia Maria (zm. 2019). W ciągu następnych kilku lat na brytyjskim rynku antykwarycznym pojawiły się m.in. listy miłosne tej pary (także zakupione przez zamek Książ), a w tym roku księga pamiątkowa z czasów wojennych.
Jest ona unikatowym świadectwem czasów wielkich przemian i napięć politycznych, zawiera podpisy władców i najważniejszych oficerów tamtego okresu. Jej nabycie to krok w kierunku wzbogacenia zbiorów zamku i ważny element w badaniach nad historią I wojny światowej oraz relacjami międzynarodowymi w tamtym czasie. Unikatowy eksponat łączy ponadto miasta partnerskie, jakimi są od 2014 roku Wałbrzych i Pszczyna.
W czasie I wojny światowej zamek w Pszczynie, należący wtedy do Hochbergów z Książa, odegrał znaczącą rolę. Od jesieni 1914 do lutego 1917 roku (z krótkimi przerwami) rezydował w nim cesarz. Książę Pless, pełniący funkcję oficera ordynacyjnego Wilhelma II, oddał zamek w Pszczynie i budynek Generalnej Dyrekcji Dóbr, zwany przez miejscowych Paleją (od Palais), na siedzibę Kwatery Głównej armii niemieckiej frontu wschodniego. W Pszczynie monarcha wraz ze sztabem podejmował decyzje wojskowe i polityczne, tu prowadzono poufne rozmowy, mające zaważyć na porządku w Europie. Miejsce było dyskretne i jednocześnie dogodne dla sprzymierzeńców Niemiec: Austro-Węgier, Turcji i Bułgarii.
– To niezwykle cenny dokument, który pozwoli nam lepiej zrozumieć kontekst historyczny oraz społeczne i polityczne uwarunkowania I wojny światowej, a także prominentną rolę rodziny von Hochberg-Pless w tamtym czasie. Jesteśmy dumni, że będziemy go mogli zaprezentować naszym zwiedzającym – mówi pani prezes Anna Żabska.
Zamek Książ staje się coraz bardziej istotnym ośrodkiem kulturalnym, który nie tylko zachowuje dziedzictwo przeszłości, lecz także angażuje się w jego popularyzację. Księga pamiątkowa będzie okresowo dostępna dla zwiedzających w specjalnie przygotowanej przestrzeni.
1 Należy zaznaczyć, że z legitymistycznego punktu widzenia Wilhelm II był tylko królem Prus – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.