Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nowy książę von Pless w Książu

Nowy książę von Pless w Książu

Fundacja Księżnej Daisy von Pless

Jaśnie Oświecony książę Piotr von Hochberg-Pless, następca księcia Bolka i siódmy książę na Pszczynie z rodu Hochbergów (a także hrabia na Roztoce i baron na Książu), i jego małżonka, JO księżna Anna, wzięli udział w charytatywnej gali Ambasador Wałbrzycha 2023. Towarzyszyli im kuzyn, hrabia Klemens von Stauffenberg (prawnuk księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV), i jego żona, hrabina Iris. Członkowie rodziny książęcej włączyli się w świętowanie roku 2023, który rady miejskie Wałbrzycha i Pszczyny ogłosiły Rokiem Księżnej Daisy von Pless.

Książę Piotr jest przedstawicielem linii Rohnstock (z Roztoki), a także – wraz z braćmi Janem Henrykiem, Maksymilianem i Filipem – spadkobiercą majątku Jana Henryka XVII (Hansela), czwartego księcia von Pless (1900–1984), najstarszego syna Jana Henryka XV i Marii Teresy (Daisy). Hansel był ostatnim właścicielem rodzinnych posiadłości w Książu oraz Pszczynie i został zmuszony do emigracji do Wielkiej Brytanii.

Książę Piotr urodził się 2 kwietnia 1956 r. w Bonn, gdzie był wychowywany wraz z braćmi przez rodziców, hrabiego Karola Albrechta (1912–1979) i hrabinę Urszulę (z domu von Schmettow; 1925–2013). Na Uniwersytecie w Bonn uzyskał dyplom z ekonomii matematycznej. Studiował także na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii oraz Uniwersytecie Harvarda (na wydziale John F. Kennedy School of Government), gdzie uzyskał tytuł magistra administracji publicznej.

Jaśnie Oświecony xiążę Piotr w zamku Książ — fot. Jakub Fuksa

Pracował jako konsultant ds. strategii i przedsiębiorca. Był partnerem i dyrektorem zarządzającym McKinsey & Company z siedzibami w Monachium i Kolonii (1987–2001), współzałożycielem i przedsiębiorcą start-upu Questrix Inc. w Redwood City w Kalifornii (2001–2003), partnerem i dyrektorem zarządzającym w Booz Allen Hamilton Inc. z siedzibą w Düsseldorfie (2003–2009), partnerem i członkiem światowej rady dyrektorów Booz & Company Inc. (2009–2013) oraz dyrektorem zarządzającym PwC Strategy & GmbH w Düsseldorfie (2013–2018). Przeszedł na emeryturę w 2018 r. i od tego czasu jest prezesem Harvard Club Rhein-Ruhr (klubu absolwentów Uniwersytetu Harvarda) oraz członkiem zarządu Europejskiej Akademii Chóralnej w Görlitz, która edukuje i wspomaga w rozwoju utalentowanych dyrygentów chóralnych i chórzystów z Europy, zwłaszcza zaś z jej wschodniej części. Zespół często występuje w Niemczech, Polsce i Czechach. Ponadto książę zarządza rodzinnym majątkiem.

Piotr von Hochberg-Pless jest żonaty z dr Anną hrabiną von Hochberg, księżną von Pless. Poznali się w 1986 r. jako studenci Uniwersytetu Harvarda. Anna jest lekarzem laryngologiem i praktykuje w Kolonii. Mają dwóch synów. Starszym z nich jest Bolko (urodzony w 1992), wykształcony na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, posiadacz stopni naukowych Uniwersytetu w Monachium oraz Uniwersytetu Biznesu i Prawa w Oestrich-Winkel. Albrecht (urodzony w 1995) również zdobył wykształcenie na Uniwersytecie Columbia, otrzymał stopnie naukowe Uniwersytetu w St. Gallen w Szwajcarii, Paryskiej Szkoły Studiów Biznesowych oraz Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego. Podczas gdy rodzice mieszkają w Düsseldorfie oraz rodzinnej posiadłości w pobliżu Bocholt, obaj synowie mieszkają i pracują w Monachium.

Ambasador Wałbrzycha 2023 — fot. Jakub Fuksa

Książę Piotr i księżna Anna po 1989 r. często odwiedzali Książ i Pszczynę, niejednokrotnie w towarzystwie synów oraz księcia Bolka, wspólnie promując przyjaźń między narodami. Piotr gromadził i popularyzował spuściznę muzyczną pradziadka, hrabiego Bolka (1843–1926), właściciela Roztoki, kompozytora i dyrektora muzycznego w Berlinie, którego muzykę wykonywano zarówno w Pszczynie, jak i Książu.

Para książęca wspólnie z synami chce nadal budować przyjaźń polsko-niemiecką i z myślą o kolejnych pokoleniach wspierać instytucje społeczne w Książu i Pszczynie. Pragnie rozwijać dzieło zmarłego księcia Bolka, jego córki Felicyty i księżnej wdowy Marii Elżbiety.

Spotkanie w zamku Książ — fot. Jakub Fuksa

zdjęcia: Jakub Fuksa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.