Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Otwarto wystawę o jedynej na ziemiach polskich osadzie wikińskiej

Otwarto wystawę o jedynej na ziemiach polskich osadzie wikińskiej

Nauka w Polsce

„Truso – legenda Bałtyku” to tytuł nowo otwartej wystawy stałej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Ekspozycja prezentuje świat Wikingów, których obecność na ziemiach polskich, zdaniem jej twórców, ograniczyła się właśnie do tego miejsca – leżącej niegdyś w okolicach Elbląga osady Truso.

Truso – wikiński port, miejsce handlu i rzemiosła – było znaczącym elementem historii wczesnośredniowiecznej Europy. Obok Hedeby, Birki, Wolina czy Starej Ładogi osada była jednym z tych miejsc, które umożliwiły wprowadzenie „barbarzyńskiej” Europy na nowe, integrujące drogi rozwoju – czytamy w zaproszeniu muzealników.

Nowa aranżacja wystawy na temat Truso powstała ponad 30 lat po zlokalizowaniu tej osady. Truso do lat 80. ubiegłego wieku znane było wyłącznie z relacji Wulfstana – anglosaskiego żeglarza, który w ostatnim dziesięcioleciu IX wieku trafił tam drogą morską. W swoim opisie szczegółowo scharakteryzował podróż i nazwy geograficzne, w tym rejon ujścia Wisły, gdzie miało być położone Truso. W czasie 400 lat, jakie upłynęły od wydobycia na światło dzienne przekazu Wulfstana o jego podróży do Truso, urosło ono do rangi legendarnego miasta, porównywalnego z antyczną Troją czy Atlantydą.

Przez kilkaset ostatnich lat bezskutecznie próbowano ustalić położenie osady. Przełom przyniosły dopiero szeroko zakrojone badania archeologów realizowane w ramach programu AZP (Archeologicznego Zdjęcia Polski). Osobą, której udało się dokonać tego ważnego odkrycia, był dr Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum.

Muzealnicy zastosowali w nowej aranżacji wystawy interaktywne rozwiązania. Centralnym jej punktem jest częściowa rekonstrukcja łodzi wikińskiej. Odtworzono również wnętrze chaty, które ma na celu przybliżenie życia codziennego ówczesnych. Można również zagrać w typowe wikińskie gry planszowe. Dzięki temu zwiedzający poznają Wikingów od innej, nie tylko wojowniczej, strony.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie plansz informacyjnych w konwencji kart gier RPG – dodają muzealnicy. Za pośrednictwem nośników multimedialnych można natomiast śledzić przemiany, jakim podlegały tereny wybrzeża i okolic Elbląga w ciągu wieków oraz trasy szlaków handlowych Wikingów. Specjalnie przygotowana animacja pozwala na odbycie wirtualnego spaceru po Truso.

Wystawa „Truso – legenda Bałtyku” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.