Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Liechtenstein — 300 lat państwowości

Liechtenstein — 300 lat państwowości

Eurohistory

Xięstwo Liechtensteinu obchodzi jubileusz: 23 stycznia 1719 roku cesarz rzymski Karol VI kreował nowe xięstwo, nadając je xięciu Antoniemu Florianowi von und zu Liechtenstein (1656-1721). W skład nowego państwa weszły posiadłość (Herrschaft) Schellenberg i hrabstwo Vaduz. Z tej okazji na kilkanaście miesięcy zaplanowano wydarzenia, o których informuje okolicznościowa strona internetowa. Turyści zapraszani są do odkrywania historii i oszałamiającej przyrody alpejskiej monarchii.

W 1806 r. Liechtenstein stał się suwerennym państwem. Mimo likwidacji armii w 1868 r. przetrwał obie wojny światowe, obecnie jest jednym z pięciu państw świata wolnych od zadłużenia. W jego stolicy można odwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie m.in. wystawiana jest replika klejnotu koronacyjnego władców Liechtensteinu. Innym interesującym miejscem jest Muzeum Sztuk Pięknych gromadzące dzieła sztuki nowoczesnej. Podczas spacerów po Vaduz warto też zobaczyć z zewnątrz zamek xiążęcy, który jako siedziba domu panującego pozostaje zamknięty dla zwiedzających. Ogrody zamkowe są natomiast dostępne podczas obchodów święta narodowego, które przypada na 15 sierpnia; jest to również okazja do spotkania się z rodziną panującą. Tego dnia państwowe uroczystości rozpoczynają się przed zamkiem, kiedy przemówienia wygłaszają xiążę oraz przewodniczący parlamentu. Następnie poddani zostają zaproszeni do świętowania w ogrodach.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.