Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Logo Roku Księżnej Daisy von Pless

Logo Roku Księżnej Daisy von Pless

Zamek Książ / Fundacja Księżnej Daisy von Pless

Rok Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie to wspólna inicjatywa obu miast, upamiętniająca ich najsłynniejszą mieszkankę z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy urodzin i osiemdziesiątej rocznicy śmierci. Jego znakiem rozpoznawczym jest przygotowany na tę okazję logotyp uwzględniający fragment osobistej papeterii słynnej arystokratki.

Autorem logotypu jest wałbrzyski artysta grafik, pan Marcin Sikora. Oprócz nazw obu miast partnerskich znalazły się w nim także słynne zdjęcie księżnej z 1899 r., wykonane w londyńskim studio Lafayette, oraz bez wątpienia najciekawszy element graficzny, jakim jest faksymile jej własnoręcznego podpisu. Zdobił on pierwszą papeterię, której księżna Daisy używała po ślubie z księciem Janem Henrykiem XV von Pless, hrabią von Hochbergiem i baronem na Książu.

Logo Roku Księżnej Daisy znalazło się już na oficjalnym papierze firmowym zamku Książ w Wałbrzychu i na wszystkich materiałach promocyjnych zapowiadających wydarzenia związane z jego obchodami – wyjaśnia prezes zamku, pani Anna Żabska.

logo Roku

W czasach księżnej Daisy von Pless (1873–1943) najpowszechniejszą formą komunikacji międzyludzkiej była wymiana listów. Na ich czytanie i pisanie damy z towarzystwa poświęcały sporą część dnia, bo karygodnym faux pas było wówczas pozostawienie korespondencji bez odpowiedzi. Podczas swojego siedemdziesięcioletniego życia Daisy używała wielu papeterii. Listy wysyłała na oficjalnych drukach zamków w Książu i Pszczynie, lecz także posługiwała się osobistym logotypem, który przedstawiał jej imię otoczone wiankiem ze stokrotek i zwieńczone koroną książęcą. Po rozwodzie, kiedy księżna mieszkała na południu Francji, jej osobisty znak został uproszczony i zawierał jedynie nałożone na siebie litery D i P, choć ciągle zwieńczone koroną rangową. Po przeprowadzce do Monachium na początku lat trzydziestych na oficjalnym papierze księżnej z dawnego symbolu została już tylko książęca korona, pojawiły się za to dodatkowo adres i numer telefonu. W tamtym czasie do Daisy można było zadzwonić na numer 41037.

Fragment papeterii z 1892 roku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.