Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Prof. Wyrwa: Ostrów Lednicki najpewniejszą lokalizacją chrztu Polski

Prof. Wyrwa: Ostrów Lednicki najpewniejszą lokalizacją chrztu Polski

Nauka w Polsce

Ostatnie badania potwierdziły, że to Ostrów Lednicki jest najpewniejszą lokalizacją chrztu księcia Mieszka w 966 roku – powiedział PAP dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa. W czwartek [14 kwietnia] obchodzone jest Święto Chrztu Polski.

(…)

Ostrów Lednicki należy do najważniejszych miejsc związanych z chrztem księcia Mieszka I. Na wyspie na jeziorze Lednica do dziś podziwiać można relikty budowli pałacowo-sakralnej. Na terenie pałacowej kaplicy znajdują się pozostałości dwóch gipsowych basenów chrzcielnych z X wieku.

Jak powiedział PAP prof. Andrzej M. Wyrwa, zainteresowanie Ostrowem Lednickim gwałtownie wzrosło przy okazji obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

Od 2016 roku liczba odwiedzających, turystów, wzrosła w sposób nieprawdopodobny. Sięgnęliśmy liczby 220 tys. zwiedzających rocznie – a trzeba pamiętać, że u nas sezon trwa od połowy kwietnia do połowy października, w pozostałych miesiącach utrudnione jest dotarcie na wyspę. Czas pandemii trochę wyhamował ruch turystów, miłośników historii, ale cały czas widzimy wzmożone zainteresowanie – powiedział.

Dyrektor muzeum przyznał, że w tym roku liczy na ponowny wzrost liczby odwiedzających Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Przypomniał, że już wkrótce historię początków polskiej państwowości będzie można tu odkrywać przez cały rok – prawdopodobnie w czerwcu odbędzie się otwarcie przebudowanej siedziby muzeum.

Inwestycja warta około 26 mln zł realizowana jest dzięki wsparciu unijnych środków. Muzeum zyska obiekt posiadający nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, bibliotekę i archiwum, sale edukacyjne, ekspozycyjne i magazyny.

Prof. Wyrwa dodał, że obecnie cała uwaga kierowana jest na trwającą inwestycję, w tym roku nie zaplanowano więc szczególnych obchodów Święta Chrztu Polski.

Także i w kwestii naszej inwestycji czujemy tę zmianę zainteresowania, liczoną od 1050-lecia chrztu Polski. Pojawili się sponsorzy, którzy udzielili nam rzeczywiście znaczącego wsparcia. Dzięki nim udało się uzupełnić fundusze na pełne wyposażenie tego obiektu – powiedział.

Ocenił, że dzięki nowoczesnej infrastrukturze muzeum będzie mogło odgrywać rolę kluczowego ośrodka naukowo-wystawienniczo-edukacyjnego, związanego z początkami państwa polskiego, dynastii piastowskiej i chrześcijaństwa w Polsce.

Odnosząc się do ożywionej przy okazji 1050-lecia chrztu Polski dyskusji o lokalizacji historycznego wydarzenia sprzed ponad tysiąca lat, prof. Andrzej M. Wyrwa podkreślił, że ostatnie badania potwierdzają, iż chrzest Mieszka miał miejsce właśnie na wyspie na jeziorze Lednica.

Przeprowadzone w ostatnim czasie nowe analizy fizykochemiczne jednoznacznie wykazały, że mosty łączące ląd z wyspą zostały ukończone w 965 r., czyli przed przybyciem albo na przybycie księżnej Dobrawy. W podobnym czasie stanęła tu budowla pałacowo-sakralna – wyjaśnił.

W ubiegłym roku naukowcy poinformowali, że dzięki przeprowadzonym badaniom udało się ustalić, że palatium na Ostrowie Lednickim zaczęto wznosić w latach 936-985.

W przypadku obiektów w Poznaniu nie znamy konkretnych dat ich powstania, nie ma przede wszystkim obiektu, gdzie mógłby się dokonać chrzest. Poznańska tzw. misa chrzcielna nie jest misą chrzcielną, miejscem chrztu nie mogła być kaplica Dobrawy. Jedynym punktem na mapie Polski, w którym są obiekty, które możemy wiązać z basenami chrzcielnymi, jest Ostrów Lednicki. Jeśli chrzest odbył się w księstwie Mieszka – miał miejsce tutaj. W nauce nie można powiedzieć, że wszystko jest już pewne, jednoznaczne, obecne badania pozwalają nam jednak formułować takie wnioski – dodał.

(…)

Rafał Pogrzebny

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.