Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Lotaryngia składa hołd budowniczemu

Lotaryngia składa hołd budowniczemu

saarbruecker-zeitung.de

Paweł Tornow, renomowany architekt niemiecki, prawie 100 lat po swojej śmierci został uhonorowany specjalnym nagrobkiem, a także wystawą związaną z jego wybitnymi budowlami w Lotaryngii.

Ponad 200 gości, w tym przedstawiciele Rady Generalnej, posłowie europejscy, a także reprezentanci licznych nadmozelskich gmin i przedstawicielka niemieckiego landu Saary — pani Helma Kuhn-Theis, uczcili człowieka, którego głównym dziełem było ukończenie katedry św. Szczepana w Metz i projekt jej fasady zachodniej.

Ponad 30 lat Tornow działał jako główny budowniczy katedry i szef architektów w wówczas zaanektowanej Lotaryngii. Prawie 20 sakralnych i świeckich budowli w dzisiejszym departamencie Mozeli postawił lub przebudował. Zaliczają się do nich m.in. główna wieża zamkowa w Forbach czy tzw. Kaiserkirche w Courcelles-Chaussy, gdzie wakacje letnie spędzał król Prus Wilhelm II. To właśnie on zaangażował Tornowa po wojnie francusko-pruskiej. Życie zawodowe Tornowa przebiegło udanie, lecz skończyło się tragicznie. Władze francuskie po I wojnie światowej uznawały go za Niemca i nakazały mu emigrację. Gdy w 1921 roku miał opuścić ukochane miasto Metz, dostał śmiertelnego zawału serca. Władze pozwoliły na pogrzeb w jego miejscu zamieszkania. Pochowany został na nekropolii w Scy-Chazelles.

Wystawa to efekt kooperacji Lotaryngii i Saary, m.in. dzięki zespołom „Histoire et Patrimoine Lorrains”, „Renaissance du vieux Metz et des pays Lorrains” oraz Lotarowi Birkowi. Wystawa dotycząca Pawła Tornowa i rzeźbiarza Augusta Dujardina w Domu Roberta Schumanna w Scy-Chazelles była otwarta do końca marca.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.