Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Maria Krystyna Habsburg, xiężniczka von Altenburg nie żyje

Maria Krystyna Habsburg, xiężniczka von Altenburg nie żyje

Requiescat in pace

W godzinach porannych 2 października 2012 roku zmarła Maria Krystyna Habsburg, xiężniczka von Altenburg, dama zakonu maltańskiego i honorowa obywatelka Żywca, w 2011 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miała 88 lat. Zgodnie z jej ostatnią wolą pogrzeb odbędzie się w żywieckim kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się kaplica grobowa Habsburgów.

Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, xiężniczka von Altenburg urodziła się 8 grudnia 1923 r. w Żywcu, była córką JCiKW arcyxięcia Karola Olbrachta Habsburga oraz Alicji Elżbiety Ankarcrona, pochodzącej ze szlacheckiego rodu szwedzkiego. Wśród jej przodków byli też Burbonowie, Wettyni, Leszczyńscy, Wirtembergowie, Wittelsbachowie i Hohenzollernowie.

Habsburgowie silnie wrośli w kulturę polską i pozostali jej wierni w chwilach próby — podczas drugiej wojny światowej i w czasach komunistycznego terroru.

Na stronie serwisu miejskiego Żywca przeczytać możemy:

Rodzice Marii Krystyny silnie przywiązani byli do Polski; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Za propolską postawę Niemcy odebrali im majątek. Po wojnie Maria Krystyna musiała wraz z rodziną wyemigrować. Komuniści odebrali im polskie obywatelstwo. Maria Krystyna mieszkała w Szwecji, a potem w Szwajcarii jako tzw. bezpaństwowiec. Nigdy nie przyjęła innego obywatelstwa. W 1993 roku otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej. W 2001 roku spełniło się jej marzenie – wróciła do ukochanego Żywca. Zamieszkała w żywieckim Pałacu Habsburgów. W grudniu ubiegłego roku księżna Maria Krystyna Habsburg została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odeszła Honorowa Obywatelka Miasta Żywca, Wielka Polka, dla której słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna były najważniejsze.

Po powrocie do Polski zamieszkała w apartamencie na terenie Nowego Zamku. Jej przywiązanie do Ojczyzny najlepiej wyrażają słowa: (…) w Polsce czuję się jak u Pana Boga za piecem. Na obczyźnie zawsze czułam się źle. Tęskniłam do domu. Nie myślałam, że doczekam się wolnej Polski. Szkoda, że rodzice tego nie dożyli… Nieustannie angażowała się w działalność charytatywną.

– Odejście księżniczki to wielka strata, nie tylko z powodu jej osoby. Habsburgowie, obok Burbonów, to najznamienitszy ród na świecie. (prof. Jacek Bartyzel w wypowiedzi dla dziennika „Rzeczpospolita”)

 Pałac w Żywcu

Pałac w Żywcu

zywiec_palac02.jpg

Pałac w Żywcu

Tablica pamiątkowa

Tablica pamiątkowa

Domek Chiński w parku pałacowym

Domek chiński w parku otaczającym pałac — jedno z ulubionych miejsc odpoczynku Zmarłej

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.