Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Milion zwiedzających w Muzeum West Highland

Milion zwiedzających w Muzeum West Highland

Lochaber News

W ciągu ostatnich 35 lat już milion osób odwiedziło Muzeum West Highland w Fort William, aby zobaczyć będący jego ikoną tajemny portret Pięknego Xięcia Karolka.

Ów lustrzany obraz, wykonany przez nieznanego artystę ery jakobickiej roku 1745, stanowi bardzo cenną atrakcję przy Cameron Square. Namalowany na drewnianej tacy, pozornie bezsensowny bohomaz w kształcie półksiężyca, po ustawieniu na nim pionowego, wypolerowanego cylindra ujawnia wspaniałą podobiznę xięcia Karola Edwarda Stuarta.

Po nieudanym powstaniu jakobickim, które doprowadziło do Culloden1, przywódcy klanów ryzykowali oskarżenie o zdradę, jeśli zostaliby przyłapani przez czerwone kurtki2 na wznoszeniu toastów ku czci „króla za morzem”. Stąd podczas swoich tajnych zgromadzeń wznosili kielichy ku tajemnemu portretowi. W razie najazdu na ich zamki lub domy obraz i cylinder można było łatwo rozdzielić i umieścić z dala od siebie. Osobno nic nie przedstawiają, natomiast połączone są olśniewające.

Dyrektor Muzeum, pani Colleen Foggo, stwierdziła: Tajemny portret można uznać za klejnot w koronie Muzeum West Highland. Jak pokazują nasze dane, od roku 1979 odnotowaliśmy łącznie milion wizyt, a dzięki naszym wolontariuszom wszyscy zwiedzający mieli okazję zobaczyć obraz. Jesteśmy pewni, że każdy z naszych gości po powrocie do domu dzieli się z bliskimi i przyjaciółmi wrażeniami, jakie wywarł na nich nasz niezwykły portret Pięknego Xięcia Karolka.

opracowanie: Dawid Świonder


1 W bitwa pod Culloden (stoczonej 16 kwietnia 1746 r.) oddziały królewskie, na których czele stał następca tronu, xiążę Karol Edward, poniosły klęskę w starciu z wojskiem elektora hanowerskiego – przypis redakcji Portalu.

2 Dosł. Redcoats – żołnierze w służbie uzurpatorów hanowerskich – przypis redakcji Portalu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.