Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Monarchiści żądają przywrócenia władzy królewskiej w Nepalu

Monarchiści żądają przywrócenia władzy królewskiej w Nepalu

Zeenews.com

Partia monarchistyczna w Nepalu przeprowadziła 19 maja 2011 r. wielką demonstrację w stolicy kraju, Katmandu. Żądano przywrócenia władzy królewskiej w kraju, która została obalona w 2008 roku. Transport w stolicy został sparaliżowany na przeszło dwie godziny, gdy przed budynkiem parlamentu protestowała partia Rastriya Prajatantra, prowadzona przez byłego ministra spraw wewnętrznych Kamala Thapa.

Masowe protesty przeciwko Gyanendrze Shahowi, który został królem w 2001 r. po śmierci w masakrze pałacowej jego starszego brata Birendry, miały swoją kulminację w obaleniu monarchii, wkrótce po przejęciu większości miejsc w parlamencie przez Komunistyczną Partię Nepalu (Maoistowską). Monarchiści domagają się przywrócenia dwustuczterdziestoletniej instytucji monarchii. Pragną także, by Nepal na powrót stał się państwem hinduistycznym. Za państwo świeckie uznaje się go od 2006 roku, po odebraniu Gyanendrze władzy absolutnej.

Partia monarchistyczna ogłosiła dziesięciodniowy protest przeciwko propozycji wydłużenia kadencji parlamentu, ktora miała dobiec końca 28 maja. Podczas demonstracji pracownicy mediów zostali zaatakowani przez policję. Federacja Nepalskich Dziennikarzy stwierdziła w oświadczeniu, iż jest to zaplanowany atak służb bezpieczeństwa na wolność słowa. Domagają się także od rządu działań, mających na celu ukarać winnych przemocy.

Tłumaczenie: Mateusz Zbróg, opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.