Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Monarchizm. Wprowadzenie do doktryn europejskiej kontrrewolucji” – relacja z wykładu w Poznaniu

„Monarchizm. Wprowadzenie do doktryn europejskiej kontrrewolucji” – relacja z wykładu

Krzysztof Żółty

Poznań uchodzi za spokojne miasto, zdominowane przez wielki kapitał, burżuazję i wyborców Platformy Obywatelskiej, do bastionu których manifestuje przynależność podczas każdych wyborów parlamentarnych. Jednak nawet w tym mieście wreszcie coś zaczyna dziać się w świecie Prawicy. Podziękować wypada korporacji „Hermesia”, która organizuje cykliczne wykłady na różne tematy.

13 stycznia tego roku odbył się wykład Pana Tomasza Wiśniewskiego pt. „Monarchizm. Wprowadzenie do doktryn europejskiej kontrrewolucji”. Prelegent jest studentem historii, przybyłym ze Szczecina, interesuje się monarchizmem, konserwatyzmem i nacjonalizmem – wszystkimi prawicowymi ruchami radykalnymi i awangardowych, włączając w to ich historię. Należy do Organizacji Monarchistów Polskich, jest znany również z publicystyki na łamach kilku pism prawicowych. Zaproszono zatem osobę, która wiedziała o czym będzie mówić.

I tak też było. Pan Tomasz zarysował problem idei monarchistycznej możliwie szeroko. Można było usłyszeć o różnych rodzajach tegoż – od monarchizmu jako idei integralnej, odwołującej się do wiary katolickiej po model monarchizmu pragmatycznego. Prelegent komentował te liczne ruchy i stwierdzał, do którego jemu i Organizacji, do której przynależy najbliżej (oczywiście do tego integralnego modelu). Zaznaczył również, że skupia się na Europie, gdzie różne inne rozwiązanie systemowe (np. oderwany od kontynentalnych tradycji tzw. „anarchokonserwatyzm” Hansa Hermana Hoppego) mogą nie mieć w niej zastosowania.

Wykład Tomasza Wiśniewskiego

Sam wykład był obszerny, a bogata dyskusja po wykładzie świadczyła o zainteresowaniu sali. Pytano nie tylko o samą ideę monarchizmu, ale i o Organizację Monarchistów Polskich, zagadnienia dotyczące wiary oraz o kwestię sporu i ewentualnych porozumień na osi monarchiści – libertarianie.

Całym swym wystąpieniem Pan Tomasz Wiśniewski z pewnością przyczynił się do wzbogacenia wiedzy u słuchaczy na temat idei monarchistycznej. Może przysporzy jej też nowych zwolenników. Jakby nie było, sam wykład ożywił poznański światek prawicowych idei.

Wykład Tomasza Wiśniewskiego

Wykład Tomasza Wiśniewskiego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.