Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Monety ukryte w tarczy

Monety ukryte w tarczy

Wojciech Pastuszka

Grób skandynawskiego woja, który ukrył w tarczy sakiewkę monet, znaleziono na południe od Trondheim w środkowej Norwegii.

Na średniowieczny pochówek natrafił w sierpniu ubiegłego roku detektorysta Magnus Meistad na polu w Skaun. Wykrywaczem metali namierzył leżący zaraz pod murawą topór i położony jakieś 30 cm głębiej miecz z epoki wikingów.

Zawiadomieni archeolodzy przeprowadzili w październiku wykopaliska, które ujawniły, że broń wchodziła w skład pochówku mężczyzny zmarłego około 900-950 r. Zaraz pod mieczem archeolodzy znaleźli metalowe umbo (środkowy element tarczy). Podczas zabiegów konserwacyjnych okazało się, że ukryto w nim skórzaną sakiewkę z arabskimi monetami. Archeolodzy znaleźli jeszcze w grobie dziewięć kul z agatu.

Zdaniem badaczy zmarły był wojownikiem, który najwyraźniej sporo podróżował po świecie. Prześwietlenia miecza ujawniły na nim napis, który pozwala przypuszczać, że broń wykuto poza Skandynawią. W połączeniu z monetami daje to mocną przesłankę, że mamy do czynienia z jednym z wikingów udających się w dalekie rejsy, podczas których mogli zajmować się zarówno handlem, jak i grabieżą.

Mężczyzna najwyraźniej uczestniczył w jakichś walkach. Świadczy o tym głębokie nacięcie na umbie jego tarczy wykonane mieczem albo toporem.

Norwescy naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą ujawnić więcej szczegółów z życia mężczyzny.

Na podstawie avisa-st.no (dali galerię dobrych zdjęć) i nrk.no.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.