Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Możliwy powrót monarchii w Nepalu?

Możliwy powrót monarchii w Nepalu?

Akhilesh Pillalamarri, „The Diplomat”

Czy rosnące znaczenie Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) w Indiach przełoży się korzystnie na działania sił dążących do restauracji nepalskiej monarchii, obalonej w 2008 roku w wyniku maoistowskiego powstania? Powrót monarchii jest dziś bardziej prawdopodobny, niż był po 2008 r., kiedy kraj zmagał się z chaosem politycznym.

Partia Ludowa, mająca swoje korzenie w hinduistycznym nacjonalizmie, zawsze bardziej sprzyjała nepalskiej monarchii niż Indyjski Kongres Narodowy. Liderzy BJP, jak Lal Krishna Advani i Rajnath Singh, gorąco krytykowali jej obalenie, domagając się restauracji. Dawni królowie Nepalu byli jedynymi panującymi monarchami hinduistycznymi, Nepal zaś — jedynym hinduistycznym państwem na świecie. Poprzedni rząd Indii, któremu przewodziła Partia Kongresowa, był mocno zaangażowany w przekształcenie Nepalu w demokrację, co powszechnie uważa się za przyczynę panującego tam chaosu.

Od momentu obalenia monarchii w 2008 roku Nepal nie był w stanie utworzyć stabilnego rządu ani przyjąć trwałej konstytucji. Tymczasowa konstytucja Nepalu z 2007 r. przewidywała uchwalenie ustawy zasadniczej do roku 2010, lecz dokumentu nie przygotowano do dziś. W listopadzie 2013 wybrano drugie Zgromadzenie Ustawodawcze w celu opracowania nowej konstytucji, jednak projekt ten nadal tkwi w fazie początkowej. W Nepalu panują głębokie podziały i trudności we współpracy między poszczególnymi stronnictwami politycznymi — świeckimi liberałami, maoistami, komunistami głównego nurtu, rojalistami i innymi. Do tego dochodzą także spory etniczne w kraju. To wszystko sprawia, że praca nad nową konstytucją jest niezwykle powolnym i żmudnym zadaniem, z kolei zróżnicowanie stronnictw przeszkadza w dojściu do porozumienia.

Rośnie jednak znaczenie zwolenników powrotu monarchii. Indie mają znaczny wpływ na bieg spraw w Nepalu, toteż jeśli dadzą do zrozumienia, że nie wspierają już nepalskiej demokracji lub że nie sprzeciwiają się przywróceniu monarchii, to idea ta może się upowszechnić. Jak przekonywałem wcześniej, obecnie w niektórych państwach monarchie mogą być użyteczne, a Nepal jest jednym z takich państw. Monarchie często są w stanie zjednoczyć wiele grup etnicznych, zapewnić spokój po długotrwałych konfliktach, jak to było w Kambodży, bądź służyć jako strona neutralna ponad podziałami politycznymi — wszystko to byłoby z pożytkiem dla Nepalu. Kraj ten powstał w 1769 w wyniku zjednoczenia licznych małych królestw dokonanego przez dynastię Szah, która rządziła tamtejszymi ludami niemal nieprzerwanie do roku 2008. Zarówno w Nepalu, jak i Indiach, dynastię Szah postrzegano jako gwaranta stabilności i jedności w zróżnicowanym regionie.

Czwarta pod względem wielkości partia w nepalskim Zgromadzeniu Ustawodawczym, Rastriya Prajatantra Party-Nepal (Nepalska Partia Narodowo-Demokratyczna, RPP-N), jest tradycjonalistyczna i rojalistyczna i ma powiązania z hinduistycznymi grupami nacjonalistycznymi w Indiach. Partia ta zdecydowanie opowiada się za restauracją monarchii. Przewodniczący ugrupowania, Kamal Thapa, wyjaśnił, że liderzy pozostałych dużych partii również skłaniają się ku ustanowieniu monarchii konstytucyjnej, jednak powrót tradycyjnej monarchii jest mało prawdopodobny. To przynajmniej nadałoby jakąś legitymizację i stabilność rządowi Nepalu, który mógłby skupić się na pracy nad konstytucją i legislacją. Przedłużające się demokratyczne doświadczenie Nepalu oraz porażka polityków w projektowaniu konstytucji nie tylko realnie przyczyniły się do wzrostu popularności i poparcia dla byłego króla Gyanendry, ale także mogą umożliwić powrót monarchii w niedalekiej przyszłości.

tłumaczenie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.