Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Narodziny JKW diuka Turenii

Narodziny JKW diuka Turenii

Niech żyje Dom Francji!

Nie przebrzmiały jeszcze echa obchodów trzydziestej rocznicy wstąpienia na tron Francji i Nawarry Jego Królewskiej Mości króla Ludwika XX, kiedy serca wszystkich wiernych Francuzów i ich przyjaciół z całego świata rozgrzała od dawna już spodziewana wiadomość: 1 lutego 2019 roku małżonka władcy, Jej Królewska Mość królowa Maria Małgorzata, urodziła czwarte dziecko – trzeciego Syna Francji (fils de France).

Oficjalny komunikat był zwięzły:

Dostojny Pan Diuk Andegaweński i Dostojna Pani Diuszesa Andegaweńska1 są szczęśliwi, że mogą obwieścić narodziny, tego dnia, ich czwartego dziecka. Dzieciątko otrzyma imię Henryka od Jezusa i będzie nosić tytuł diuka Turenii. Rodzice dają wyraz swojej wielkiej radości z powodu tych nowych narodzin.

W Nowym Jorku, 1 lutego 2019 r.

Najjaśniejszy Pan dał wyraz swojej radości na Twitterze, pisząc:

Jestem szczęśliwy, razem z Marią Małgorzatą, że możemy ogłosić narodziny Henryka, naszego czwartego dziecka, dziś o godzinie 13.05. [Henryk] waży 4,2 kg i mierzy 53 cm. Mama i dzieciątko czują się dobrze. Dziękujemy wszystkim, którzy złączyli się z tymi narodzinami przez modlitwę.

Jeden z pierwszych komentarzy do słów króla opublikowany został na blogu Maître-Chat Lully:

Zapraszamy wszystkich naszych przyjaciół do radowania się razem z nami z tych narodzin oraz do zanoszenia Bogu mocnego i żarliwego dziękczynienia, modląc się do Króla Niebieskiego, aby pobłogosławił tego nowego Syna Francji, zapewnił mu długie życie i chronił całą Rodzinę Królewską.

Starszymi braćmi nowego diuka Turenii, który oprócz tytułu otrzymał od ojca herby Francji w bordiurze srebrno-czerwonej, są bliźnięta: delfin Francji Ludwik, noszący tytuł diuka Burgundii, i Alfons diuk Berry (ur. w 2010 r.). Ma on również siostrę, księżniczkę Eugenię (ur. w 2007 r.).

Młody książę nosi imię swojego pradziadka, króla z prawa Francji i Nawarry Henryka VI (1908-1975), używającego również tytułów diuka Andegawenii i diuka Segowii.

opracowanie: JB


1 Najjaśniejszy Pan król Francji i Nawarry, podobnie jak czyniło to wielu innych władców, którzy przebywali na emigracji i nie mogli sprawować należnej im władzy, posługuje się tytułem nadanym mu przez ojca, króla Alfonsa II.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.