Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Narodziny w Domu Wittelsbachów

Narodziny w Domu Wittelsbachów

Niech żyje Dom Bawarii!

6 sierpnia 2024 roku urodził się w Monachium Jego Królewska Wysokość xiążę Rupert Teodor Maria, pierwsze dziecko Ich Królewskich Wysokości xięcia Ludwika (zajmującego trzecie miejsce w linii sukcesji tronu Bawarii) i xiężnej Zofii Alexandry.

Pierwszy syn xiążęcej pary otrzymał imię upamiętniające prapradziadka, króla Ruperta (1869–1955) – znanego również pod angielskim wariantem swojego imienia jako Robert I (IV) – władcę Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii.

Pokrótce przypomnimy drogi życiowe jego najbliższych, o których nie pisaliśmy jeszcze na Portalu Legitymistycznym.

Szczęśliwy ojciec, JKW xiążę Ludwik Henryk, przyszedł na świat 14 czerwca 1982 r. w Landsbergu nad Lechem jako trzecie dziecko i najstarszy syn IKW xięcia Luitpolda (ur. 14 kwietnia 1951 r.) i xiężnej Beatrycze (z domu Wiegand; ur. 19 września 1951 r.). Małżeństwo jego rodziców zostało uznane za dynastyczne w 1999 r.

Na życzenie Jego Królewskiej Mości króla Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii Franciszka II xiążę Ludwik wypełnia w imieniu dynastii obowiązki reprezentacyjne. Między innymi w listopadzie 2023 r. wraz z żoną wziął udział w oficjalnej kolacji wydanej na cześć JKW xięcia Haakona, następcy tronu Norwegii, w monachijskiej Rezydencji. Jest kawalerem Orderu Domowego Rycerskiego Świętego Jerzego i Orderu Rycerskiego Świętego Huberta.

Jego Królewska Wysokość dorastał wraz z czwórką rodzeństwa w zamku Kaltenberg. Studiował prawo na Uniwersytecie w Getyndze, gdzie zajmował się zagadnieniami praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego. Od 2011 r. zasiada w zarządzie Fundacji Pomocy Nymphenburg i nadzoruje m.in. jej projekty realizowane w Afryce. W 2014 r. współzakładał organizacje non profitLearning Lions i Start Up Lions – a także inne inicjatywy charytatywne działające na terenie Kenii. W 2019 r. zainicjował bieg charytatywny Löwenmarsh i od tego czasu co roku na początku września wraz z wieloma entuzjastami pokonuje około stu kilometrów z zamku Kaltenberg do Neuschwanstein. Dochód z tego wydarzenia jest przeznaczany na rzecz Learning Lions.

Przed swoim ślubem przyszli rodzice xięcia Ruperta ogłosili, że zamiast prezentów proszą o darowizny na rzecz Fundacji Pomocy Nymphenburg – w pierwotnym kształcie stowarzyszenia powołanej w 1964 r. przez rodziców króla Franciszka II – i organizacji Learning Lions. Przyszły następca tronu wspiera również potrzebujących w Rumunii i na Ukrainie.

JKW xiężna Zofia Alexandra (z domu Evekink) urodziła się w Singapurze w 1989 r. Jej rodzicami są Weronika (z domu Taylor) i Teodor Evekinkowie. Dzieje niderlandzkiej rodziny Evekinków sięgają 1641 r. i miasta Zutphen w Geldrii. Dziewiętnastowieczni przodkowie xiężnej zyskali renomę w dziedzinie budownictwa społecznego. Jej ojciec jest kierownikiem programu strategicznego przywództwa w Szkole Zarządzania w Maastricht.

Przyszła xiężna dorastała w Kanadzie i Niderlandach (ma podwójne obywatelstwo). Ukończyła nauki polityczne i wschodnioeuropejskie w Kolegium Uniwersyteckim w Londynie, a także uzyskała tytuł magistra kryminologii w Szkole Prawa Uniwersytetu Oxfordzkiego. Po studiach pracowała w Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie oraz w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, ostatnio w Biurze Zrównoważonego Rozwoju sekretarza generalnego Antoniego Guterresa. W ramach programu doktoranckiego wykłada na Uniwersytecie Oxfordzkim, pisze pracę doktorską z prawa międzynarodowego. Nie jest zatem przypadkiem, że publicznie poinformowała o swojej ciąży podczas wykładu na temat celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Jego Królewska Wysokość oświadczył się w Berchtesgaden. Ślub kościelny zaplanowano na 20 maja 2023 r. w monachijskim kościele teatynów pw. św. Kajetana, Najjaśniejszy Pan wystąpił zaś jako organizator i gospodarz uroczystości weselnych w pałacu Nymphenburg.

Polterabend z udziałem trzystu gości – odzianych w tradycyjne stroje bawarskie – odbył się dzień wcześniej w zamku Kaltenberg. Przyszła panna młoda miała na sobie niebiesko-biały dirndl. W gronie biesiadników oprócz najbliższych krewnych narzeczonych znaleźli się m.in. członkowie Domów Bawarii, Belgii, Liechtensteinu i Burbonów Orleańskich, a na liście gości można też było znaleźć nazwiska Thurn und Taxis, Fugger von Babenhausen czy Croÿ.

W sobotę około godz. 8.30 rano pan młody przywitał delegacje klubów strzeleckich, sportowych oraz miłośników strojów ludowych i udał się do kościoła w towarzystwie swojej matki, aby czekać na oblubienicę. Dzieci z różnych regionów Bawarii niosły kwiaty. Przed godz. 10.00 Zofia Alexandra i jej ojciec przybyli do kościoła teatynów, przed którym zgromadziły się tłumy poddanych, Pullmanem 505 z 1955 r. Rodzina królewska jest szczególnie związana z tą siedemnastowieczną świątynią, która powstała na rozkaz elektora Ferdynanda Marii i jego żona Henrietty Adelajdy z okazji narodzin następcy tronu. W niej również znajdują się miejsca pochówku Wittelsbachów. Uroczystości jako część oprawy muzycznej towarzyszyła Missa Sancti Nicolai Józefa Haydna.

Panna młoda, wybierając welon z elementami bawarskimi, kanadyjskimi i niderlandzkimi, sięgnęła po projekt ukraińskiej marki WONÁ Concept, przypominając o zaangażowaniu narzeczonych na rzecz pomocy walczącej Ukrainie. Z kolei suknia ślubna marki Reem Acra nawiązywała do jej pobytu na Bliskim Wschodzie. Tiara Zofii noszona była już przez babcię xięcia Ludwika, xiężną Irmingardę, na jej ślubie w lipcu 1950 r. Również suknia wieczorowa, którą Zofia włożyła na wesele, została zaprojektowana w firmie WONÁ Concept i wyróżniała się jasnoniebieską kolorystyką – nawiązaniem do barw narodowych Bawarii.

Po wyjściu nowożeńców na plac Odeon goście zostali przewiezieni do pałacu Nymphenburg, gdzie w Wielkiej Sali o godz. 13.00 rozpoczęło się przyjęcie weselne. Także wspomniane tradycyjne delegacje, które towarzyszyły ślubowi, udały się do pałacu i otrzymały pamiątkowe odznaki od pary młodej.

Nowożeńcy zgodnie z tradycją pokroili tort, który powstał w monachijskiej Café Luitpold jako nowoczesna interpretacja tortu xięcia regenta.

Soirée to kolejna część rodzinnego święta. Tym razem goście udali się do pałacu Schleißheim (Nowego Pałacu z początku XVIII stulecia). Małżonkowie dali wyraz swojej postawie, podejmując biesiadników daniami wegańskimi i wegetariańskimi, które przygotował dwudziestoosobowy zespół mistrzów kuchni, kierowany przez „trzygwiazdkowego” Jana Hartwiga. Szef kuchni zaprojektował kompozycje – regionalne, organiczne i ekologiczne, jak tarta szparagowa na bazie róży – które wizualnie dobrze współgrały z barokowym sklepieniem w Nowym Pałacu. Wieczór wyróżniał się także dekoracją stołów, na których między celowo prostą, białą zastawą umieszczono figurki z manufaktury porcelany Nymphenburg. Wiele z nich zostało zaprezentowanych po raz pierwszy. Te dzieła sztuki wykonywane były ręcznie z użyciem technik przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W 2011 r. xiążę Luitpold przejął manufakturę, dbając, by tradycje rękodzieła zostały zachowane. Nie jest to jedyne przedsiębiorstwo, nad którym Jego Królewska Wysokość sprawuje pieczę, gdyż jest on właścicielem browaru Kaltenberg.

Gośćmi xiążęcej pary byli przyjaciele i współpracownicy z fundacyj i organizacyj charytatywnych. Oczywiście nie zabrakło krewnych i powinowatych z Domu Wittelsbachów i przedstawicieli licznych domów panujących, m.in. IKM króla i królowej Portugalii oraz ich dzieci; IKM króla i królowej Prus; IKM króla i królowej Saxonii; IKW wielkiego xięcia i wielkiej xiężnej Badenii oraz wielkiej xiężnej wdowy; JKW wielkiej xiężnej Hesji; IKW xięcia następcy tronu i xiężnej następczyni tronu Hanoweru; JO xięcia następcy tronu i JKW xiężnej następczyni tronu Liechtensteinu, a także innych członków rodziny xiążęcej; IW xięcia następcy tronu i xiężnej następczyni tronu Saxonii-Coburga-Gothy; JO xięcia następcy tronu i xiężnej następczyni tronu Leiningen; ICiKW arcyxięcia Jerzego i arcyxiężnej Eiliki; IKW xiążąt Burbonów Parmeńskich i Orleańskich; JKW xięcia Ludwika Luxemburskiego; IKW xiężnej Małgorzaty i xięcia Radu z Rumunii; JO xięcia Ferdynanda i JKW xiężnej Augusty zur Lippe-Weißenfeld; JO xięcia Huberta i xiężnej Alexandry oraz IZ hrabiego Leopolda i hrabiny Anniny Fuggerów von Babenhausen. Wśród świętujących znaleźli się także xiążęta Arenberg, Thurn und Taxis, Croÿ, Löwenstein-Wertheim-Rosenberg, Waldburg zu Zeil, Oettingen-Wallerstein, Ligne, Esterhazy, Isenburg, Auersperg, Quadt zu Wykradt und Isny, Oettingen-Spielberg, Hohenlohe-Bartenstein, Stolberg-Stolberg.

Learning Lions

Organizacja non profit, współzałożona przez xięcia Ludwika, kształci afrykańską młodzież w zakresie umiejętności cyfrowych. Uczestnicy szkoleń mają możliwość, by w przestrzeni coworkingowej zaoferować zdobyte kwalifikacje, np. w zakresie projektowania stron internetowych lub programowania, międzynarodowej klienteli i przy wsparciu agencji fair trade zarabiać pieniądze. W 2018 r. inicjatywa została uznana przez Google Global Impact Challenge za jedną z dwunastu zwycięskich wśród około 5000 ocenianych organizacyj charytatywnych. Jego Królewska Wysokość w ciągu minionej dekady poświęcił tej organizacji większość swojego zawodowego zaangażowania.

Stowarzyszenie Pomocy Nymphenburg

Jest stowarzyszeniem i fundacją, promuje działalność humanitarną i nowoczesne podejście do pomocy rozwojowej, ze szczególnym uwzględnieniem długoterminowej współpracy i zrównoważonego rozwoju. Fundacja została założona w 2013 r. przez JKM króla Franciszka II; stowarzyszenie non profit powstało już w 1964 r. z inicjatywy króla Alberta I i królowej Marii, aby pomagać mieszkańcom Węgier i Rumunii. Od 2006 r. stowarzyszenie niesie pomoc na wybranych obszarach Afryki. Projekty pomocowe są finansowane z prywatnych darowizn i dotacyj od firm, innych instytucyj i fundacyj oraz w niewielkim stopniu z dochodów pochodzących z zarządzania aktywami.

Fundusz Wyrównawczy Wittelsbachów

Fundacja założona w 1923 r., zostały do niej przekazane aktywa Domu Wittelsbachów. Musi utrzymywać aktywa i generować dochody zgodnie z zasadami obowiązującymi fundacje. Posiada rozległe aktywa artystyczne, z których część jest dostępna dla publiczności w bawarskich zbiorach sztuki. W skład funduszu wchodzą również nieruchomości.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.