Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Następca tronu Arabii Saudyjskiej

Następca tronu Arabii Saudyjskiej

Informacja z Rijadu

25 października 2011 r. odbył się pogrzeb następcy tronu Jego Królewskiej Wysokości xięcia Sultana bin Abdulaziza al Sauda. Ceremonia zorganizowana została w meczecie Imama Turkiego bin Abdullaha w Rijadzie. Na tę okoliczność do stolicy Arabii Saudyjskiej zjechała setka dygnitarzy z całego świata. Ciało zmarłego przeniesione zostało wśród tłumów żałobników, które uczestniczyły w modlitwach poprzedzających pochówek xięcia. W pogrzebie, oprócz Strażnika Dwóch Świętych Meczetów króla Abdullaha, uczestniczyli m. in. prezydent Afganistanu, pan Hamid Karzai, wiceprezydent Syrii, pan Farouk al-Sharaa, minister spraw zagranicznych Iranu, pan Ali Akbar Salehi, oraz szef rządzącej Egiptem rady wojskowej, pan Mohamed Hussein Tantawi.

Nowym następcą tronu został JKW xiążę Naif bin Abdulaziz al Saud. Decyzja o jego nominacji zapadła na posiedzeniu króla Abdullaha i Rady Wierności, rodzinnej instytucji utworzonej w 2006 r. w celu ułatwienia i uporządkowania procesu sukcesji w konserwatywnym królestwie. Informacja o nominacji została podana do publicznej wiadomości za pośrednictwem państwowej telewizji w odczytanym oświadczeniu królewskiego dworu.

Xiążę Naif ma 78 lat i jest przyrodnim bratem xięcia Sultana. Od 1975 r. pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych oraz kierował służbami bezpieczeństwa wewnętrznego. Teraz obejmie również tekę wicepremiera. W odróżnieniu od króla Abdullaha, xiążę Naif postrzegany jest jako niechętny reformom i bliższy zachowawczym, wahabickim duchownym.

Kwestia sukcesji tronu w Arabii Saudyjskiej staje się tym bardziej istotna, że król Abdullah ma już 87 lat, a w tym roku przeszedł trzy poważne operacje.

Opracowanie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.