Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wizyta następcy tronu Luxemburga na Bliskim Wschodzie

Wizyta następcy tronu Luxemburga na Bliskim Wschodzie

Luxarazzi

Od 13 do 15 lutego 2017 roku następca tronu Jego Królewska Wysokość wielki xiążę Wilhelm w towarzystwie małżonki, JKW wielkiej xiężnej Stefanii, przebywał z oficjalną wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Omanie. Podstawowym celem wizyty w Emiratach – według ministra finansów Wielkiego Xięstwa Piotra Gramegny – była promocja luxemburskiego centrum finansowego oraz wzmocnienie politycznych i ekonomicznych relacyj pomiędzy Wielkim Xięstwem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Głównym wydarzeniem pierwszego dnia wizyty w Dubaju było seminarium pt. Luxemburg dla finansów (Luxemburg for Finance) zorganizowane we współpracy z Dubajskim Międzynarodowym Centrum Finansowym (Dubai International Financial Centre Authority). Zakres tematów omawiany na tym spotkaniu obejmował zagadnienia od funduszy rozwoju przemysłu w ramach Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Gulf Co-operation Council) po rozwiązania dotyczące zarządzania majątkiem w ramach wspomnianej organizacji.

14 lutego para wielkoxiążęca uczestniczyła w obradach drugiego dnia piątego Światowego Szczytu Rządowego w Dubaju, organizacji mającej na celu koordynację działań rządów poszczególnych państw w celu utworzenia platformy dialogu na rzecz „pomocy ludzkości”. Dostojni goście uczestniczyli w obradach sesji finansowo-technologicznej, zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów ZEA we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Następnym punktem wizyty było spotkanie z Jego Wysokością szejkiem Abdullahem bin Zayedem al-Nahyanem, ministrem spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej ZEA. Po trwającym półtora dnia pobycie w Dubaju para wielkoxiążęca wraz z towarzyszącą jej delegacją udała się do Abu Zabi. W stolicy ZEA spotkali się z JW szejkiem Nahyanem bin Mubarakiem al-Nahyanem, ministrem kultury i rozwoju nauki. W rozmowie uczestniczyli także były premier Królestwa Jordanii, dr Abd as-Salam al-Madżali, i ambasador tego kraju w ZEA.

Po pobycie w Emiratach następca tronu wraz z małżonką 15 lutego udali się do Maskatu, stolicy Sułtanatu Omanu. Wielki xiążę spotkał się z JW wicepremierem Sayyidem Fahdem bin Mahmoudem al-Saidem i omówił kwestie współpracy Omanu i Luxemburga. Dalsza część wizyty miała już mniej formalny charakter. Para wielkoxiążęca odwiedziła m.in. słynny Wielki Meczet Sułtana Kabusa, Islamski Instytut Naukowy, Operę Królewską oraz Muzeum Narodowe.

opracowanie: Tomasz Kołakowski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.