Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Następca tronu otworzył bibliotekę w Oslo

Następca tronu otworzył bibliotekę w Oslo

Royal Central

Norweski historyk i publicysta Oskar Aanmoen poinformował, że Jego Królewska Wysokość xiążę Haakon, następca tronu Norwegii, otworzył 18 czerwca 2020 roku największą bibliotekę publiczną w Oslo. Termin uroczystości nie był przypadkowy: 87 lat wcześniej pradziadek xięcia, król Haakon VII, otworzył w dzielnicy St. Hanshaugen główną siedzibę ówczesnej stołecznej biblioteki publicznej.

Królewicza w Deichmanske bibliotek powitali znani twórcy i burmistrz Oslo. Ceremonię zainaugurowali pisarze, Wawrzyniec Saabye Christensen i Camara Joof, natomiast muzycy, Wawrzyniec Lillo-Stenberg i Maria Lotus, wykonali kilka piosenek. Następnie gości przywitał kierownik biblioteki Knut Skansen.

Następca tronu w inauguracyjnym przemówieniu wskazał na zadania biblioteki, która jest dostępna dla wszystkich, może więc kształtować życie jednostki i wzmacniać społeczności, może też uczynić świat lepszym miejscem. Dzięki wiedzy wyniesionej z biblioteki można znaleźć uznanie i miejsce w świecie. Po występie chóru dziecięcego miejscowej Opery Jego Królewska Wysokość został oprowadzony po nowym budynku. Ze względu na stan pandemii COVID-19 w bibliotece obecnie jednorazowo może przebywać do tysiąca osób.

Kolekcja Biblioteki Deichmana znajdującej się w dzielnicy Bjørvika zawiera 450 tysięcy tytułów xiążek, filmów, albumów muzycznych i gier. Siedziba liczy sześć kondygnacyj, a jej ofertę wzbogacają: restauracja i kawiarnia, kino, studia dźwiękowe, sala z drukarkami 3D i kolekcja starych rękopisów. Najsłynniejszym tomem w zbiorach jest rękopiśmienna Biblia z 1250 r., niegdyś należąca do arcybiskupa Nidaros Aslaka Bolta.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.