Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Następca tronu Wirtembergii nie żyje

Następca tronu Wirtembergii nie żyje

Requiescat in pace

9 maja 2018 roku następca tronu Królestwa Wirtembergii, Jego Królewska Wysokość xiążę Fryderyk, odniósł śmiertelne obrażenia w trakcie wypadku samochodowego, do którego doszło w godzinach popołudniowych na drodze powiatowej między Ebenweiler i Fronhofen. Trzy inne osoby zostały ranne. Pozostawił żonę, JKW xiężną Wilhelminę Marię (z domu xiężniczkę Wied), i troje dzieci: obecnego następcę tronu, JKW xięcia Wilhelma (ur. 1994), oraz dwie córki, IKW xiężniczki Marię Amalię (ur. 1996) i Zofię Dorotę (ur. 1997).

Zmarły był synem Ich Królewskich Mości króla Karola II i królowej Diany (z domu xiężniczki orleańskiej). Urodził się 1 czerwca 1961 r. Miał pięcioro rodzeństwa, poprzez które był spowinowacony z jakobicką rodziną królewską. Był również potomkiem króla Wiktora, władcy Anglii, Szkocji i Irlandii (1819-1824) oraz Sardynii (1802-1821).

Poddani wspominają xięcia jako człowieka kochającego ojczyznę, życzliwego, zaangażowanego w życie społeczne, kulturalne i sportowe, związanego z siedzibą dynastii w mieście Friedrichshafen. Po ukończeniu szkoły następca tronu wstąpił do Bundeswehry, gdzie osiągnął stopień pułkownika. Od lat dziewięćdziesiątych kierował Kamerą Dworską Domu Wirtembergów. Wraz z żoną angażował się w liczne inicjatywy charytatywne – m.in. wspierał dzieci chore na cukrzycę. Patronował Uniwersytetowi Zeppelina we Friedrichshafen, współpracował z Uniwersytetem Hohenheim i Uniwersytetem w Tybindze.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.