Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nepalczycy żądają restauracji monarchii

Nepalczycy żądają restauracji monarchii

Niech żyje król!

W nękanym przez korupcję i nadużycia rządzących Nepalu nasilają się protesty mające na celu przywrócenie hinduistycznego królestwa. Biorą w nich udział członkowie Partii Narodowo-Demokratycznej (Rastriya Prajatantra Party), grupy rojalistów, a także inni poddani wierni prawowitemu władcy, Jego Królewskiej Mości królowi Gyanendrze. W pierwszych dniach grudnia demonstracje – podnoszące hasła jedności narodowej i dobrobytu ludu – odbyły się w większych miastach Nepalu: Hetaudzie, Jhapie i Katmandu. W stolicy spodziewano się około dziesięciu tysięcy rojalistów. W ciągu minionych dwunastu lat dochodziło już do podobnych protestów, natomiast obecna fala wieców rozpoczęła się w Katmandu w czerwcu br. Mimo że monarchia została zniesiona w 2008 roku, znaczna część nepalskiego społeczeństwa opowiada się za przywróceniem tronu. Rastriya Prajatantra liczy na jej wsparcie w walce o restaurację. Dominują hasła: Państwo ponad partią oraz Monarchia musi wrócić, aby ocalić kraj.

2 grudnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przesłało do siedemdziesięciu siedmiu okręgów w siedmiu prowincjach dyrektywę, aby niepokoje stłumić za wszelką cenę – te jednak nie słabną. Damodar Wagle, lider partyjnej młodzieżówki, powiedział w wywiadzie udzielonym „Nikkei Asia”: Wspieramy rojalistów i będziemy kontynuować działania pomimo zarządzenia ministerstwa. Jeśli użyją siły, zemścimy się.

Pandemia COVID-19 i słabnąca pozycja rządzących komunistów skłoniły ugrupowania prawicowe i Nepalczyków lojalnych wobec króla do wspierania manifestacyj i żądania, aby Nepal ponownie stał się państwem hinduistycznym. Rządzący tracą na popularności, ponieważ są uwikłani w walki wewnętrzne i korupcję oraz nie radzą sobie z pandemią. Były premier Baburam Bhattarai i inni członkowie partii komunistycznej standardowo uznali demonstracje za niedemokratyczne.

Pod adresem lojalistów formułowane są również zarzuty, że na znaczeniu w Nepalu może zyskać ideologia hinduizmu (Hindutva – forma indyjskiego nacjonalizmu). Obserwatorzy wydarzeń w Katmandu uważają, że działania monarchistów przyniosą korzyści premierowi Indii Narendrze Modiemu i jego Indyjskiej Partii Ludowej (Bharatiya Janata Party). Damodar Wagle potwierdził: Naszym celem jest przywrócenie monarchii i państwa hinduistycznego w Nepalu. Zbierzemy poparcie społeczeństwa i będziemy dążyć do referendum opartego na konstytucji z 2015 roku, wygrywając następne wybory parlamentarne.

opracowanie: Przemysław Olszewski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2021 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.