Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Warszawa: nominacja dla profesora Jacka Bartyzela

Warszawa: nominacja dla profesora Jacka Bartyzela

Agencja FARO

Warszawa, 22 listopada 2013, św. Cecylii, dziewicy i męczennicy. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, doktor [habilitowany] Jacek Bartyzel odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego nominację na profesora zwyczajnego nauk społecznych, najwyższy stopień naukowy w polskim systemie uniwersyteckim.

Profesor Bartyzel jest kierownikiem Katedry Hermeneutyki Polityki na Uniwersytecie [Mikołaja Kopernika] w Toruniu i członkiem Rady Studiów Hiszpańskich im. Filipa II, jak również współpracuje często ze Wspólnotą Tradycjonalistyczną. Przywódca Organizacji Monarchistów Polskich. Autor i współautor licznych książek, artykułów i innych publikacji; o wielu z nich, poświęconych karlizmowi i kontrrewolucji [Agencja] FARO informowała swego czasu. Należy tu przypomnieć dwie książki, które ukazały się w 2011 roku: Legitymizm, o historii i teraźniejszości legitymizmu, z rozdziałem dotyczącym sprawy tradycji hiszpańskiej, gdzie znajdują się szerokie odniesienia do JKW Sykstusa Henryka Burbońskiego oraz napomknięcia dotyczące niektórych grup „tronowakantystycznych” i „karlizmu osłabionego”. Nadto zawiera liczne odniesienia do karlizmu ortodoksyjnego w dalszej części tekstu oraz referencje wielu tytułów w obszernej bibliografii. Druga nosi prowokacyjny tytuł Don Carlos Marx, którego podtytuł wyjaśnia, że jest to „studium przypadku podmiany tradycjonalizmu karlistowskiego przez socjalizm rewolucyjny”. Don Carlosem Marxem jest tutaj zmarły Karol Hugon (któremu oby Bóg przebaczył). Tom ten zawiera przedmowę JKW Chorążego Tradycji.

Autorstwa Jacka Bartyzela jest również interesująca praca Karlizm widziany z Polski, wystąpienie w Madrycie odczytane podczas Kongresu w 175 rocznicę karlizmu (2008) i opublikowane w tomie W 175 rocznicę karlizmu. Przegląd hiszpańskiej tradycji politycznej (2011).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.