Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nowa trasa turystyczna na zamku w Malborku

Nowa trasa turystyczna na zamku w Malborku

Nauka w Polsce

„Tajemnice Zamku Malbork” to tytuł otwartego w sierpniu szlaku turystycznego przeznaczonego dla najmłodszej grupy odbiorców. Z nowej oferty muzealników można skorzystać od wtorku do niedzieli, dwukrotnie w ciągu dnia.

Muzeum Zamkowe, odpowiadając na oczekiwania turystów, wprowadziło trasę rodzinną do oferty muzealnej. Wiemy, że dzieci przyjeżdżając do zamku w Malborku, oczekują przygody i tajemniczości. I taka jest właśnie trasa „Tajemnice Zamku Malbork” – mówi Rafał Mańkus, wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku (MZM). – Jestem przekonany, że połączenie zabawy z poznawaniem historii i architektury zamku stanie się kolejną atrakcją, dla której warto przyjechać na malborski zamek.

Jak zapewniają organizatorzy, dla dzieci przygotowano atrakcyjną lekcję historii podaną w sposób, który dzieci lubią najbardziej – poprzez zabawę. W wędrówce po zamku towarzyszy wykwalifikowany przewodnik. Pod jego okiem najmłodsi poznają tajemnicze przejścia i liczne sekrety zamku. Przygotowano również szereg zagadek, średniowiecznych gier i zabaw. W czasie oprowadzania dzieci na swojej drodze napotkają damę z lutnią, która potrzebuje ich pomocy, mincerza bijącego krzyżackie monety oraz bursztynnika, który ożywia dla nich magiczny, bursztynowy kamień. Trasę wieńczy zdobycie hasła – klucza do skarbca pełnego niespodzianek i pasowanie przez wielkiego mistrza na Odkrywcę Tajemnic Zamkowych.

Oferta jest dostępna od wtorku do niedzieli, dwukrotnie w ciągu dnia o godz. 10.00 i 11.30. Zwiedzanie trwa 90 minut. Każde dziecko musi znajdować się pod opieką dorosłego.

Muzeum Zamkowe w Malborku odwiedza co roku ponad pół miliona zwiedzających. Budowę twierdzy rozpoczęto w XIII wieku. Po 1309 roku, kiedy przeniesiono do Malborka siedzibę wielkiego mistrza, zamek rozbudowano. Na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzono duże prace restauracyjne, gdyż zamek popadł w ruinę. W wyniku działań w czasie II wojny światowej ponownie ucierpiał, ale na podstawie szczegółowej dokumentacji opracowanej przez jego wcześniejszych konserwatorów udało się go w znacznej mierze odtworzyć. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ponad 40 tys. muzealiów, m.in. zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych. W 1997 roku budowlę wpisano na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.