Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Nowe Muzeum Muncha w Oslo

Nowe Muzeum Muncha w Oslo

Royal Central

Ich Królewskie Mości król Norwegii Harald V i królowa Sonia otworzyły w Oslo muzeum poświęcone Edwardowi Munchowi (1863 Loten – 1944 Oslo). Podczas uroczystości obecni byli również następca tronu z żoną. Ceremonia odbyła się na placu Edwarda Muncha, gdzie monarcha wygłosił przemówienie, a jego małżonka przecięła wstęgę.

Najjaśniejszy Pan podkreślił, że twórczość malarza należy do wszystkich, którzy obcując z jego pionierskimi dziełami, dostrzegają własne jasne i ciemne strony – Munch skupiał się na istocie ludzkiej egzystencji: miłości i niepokoju, radości i smutku, życiu i śmierci. Po przecięciu wstęgi zabrzmiała muzyka, którą skomponował pochodzący z Gruzji Akaki (Koka) Nikoladze, a w ruch zostały wprawione kościelne dzwony stolicy. Dało się też słyszeć sygnały dobiegające ze statków.

Członkowie rodziny królewskiej zostali powitani w Muzeum Muncha (znanym też pod skróconą nazwą MUNCH) przez dyrektora placówki Steina Olafa Henriksena. Podczas oprowadzania mogli zobaczyć niektóre z najsłynniejszych dzieł wielkiego Norwega, w tym kilka wariantów Krzyku i Madonny.

Uroczystości otwarcia trwały przez trzy dni. Od 22 do 24 października dostępne były darmowe wejściówki. Budynek liczy trzynaście kondygnacyj, na których rozmieszczono jedenaście sal wystawowych. Wystawa stała ma obejmować dwieście dzieł Muncha, przewidziane są również wystawy czasowe. Łącznie w muzeum zgromadzono dwadzieścia sześć tysięcy prac artysty.

Nowe muzeum zastąpi dawne Muzeum Muncha, które król Olaf otworzył w 1963 roku.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.