Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Królowa Norwegii otworzyła nowy gmach Muzeum Narodowego

Królowa Norwegii otworzyła nowy gmach Muzeum Narodowego

The Royal House of Norway

11 czerwca Jej Królewska Mość królowa Norwegii Sonia otworzyła, w obecności członków najbliższej rodziny i premiera Jonasza Gahra Størego, nowy gmach Muzeum Narodowego w Oslo – największe muzeum sztuki w regionie nordyckim. Położona w centrum miasta placówka dziedziczy tradycje Galerii Narodowej, założonej przez Storting jako pierwsze publiczne muzeum sztuki w Norwegii w 1837 r. Dziewiętnaście lat temu Galeria, Muzeum Sztuki Użytkowej i Wzornictwa, Muzeum Architektury oraz Muzeum Sztuki Współczesnej zostały połączone w Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa. Teraz ich kolekcje znalazły się pod jednym dachem.

W swoim przemówieniu Jej Królewska Mość podkreśliła wspólnotowy aspekt przedsięwzięcia jako miejsca spotkań. Najjaśniejszej Pani podczas przecinania wstęgi na placu przed Muzeum towarzyszyła dyrektor Karina Hindsbo. Uroczystość prowadziła aktorka Iman Meskini, natomiast oprawę muzyczną zapewniali: specjalizująca się w śpiewie tradycyjnym Maria Mortensson i wokalista Beharie w towarzystwie zespołu smyczkowego. W ramach inauguracji rodzina królewska miała już okazję zapoznać się z artefaktami znajdującymi się w kilku salach.

Przed sześcioma laty monarchini i żona następcy tronu położyły kamień węgielny pod budynek. Muzeum zostało zaprojektowane przez architekta Mikołaja Schuwerka z firmy architektonicznej Kleihues + Schuwerk, a zbudowane przez Statsbygg, Norweską Dyrekcję Budownictwa Publicznego i Nieruchomości. W nowym gmachu w osiemdziesięciu sześciu salach wystawowych położonych na dwóch piętrach znalazło się miejsce dla 6500 dzieł sztuki tworzonych od starożytności do czasów współczesnych. Budynek wieńczy wyłożona marmurem i szkłem Hala Świetlna, stwarzająca niedostępne do tej pory możliwości wystawiennicze. Inauguracyjna wystawa, Jeg kaller det kunst (Nazywam to sztuką), prezentuje dokonania blisko 150 współczesnych artystów z Norwegii, których prace nie były wcześniej kupowane do kolekcji.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.