Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » 8. Dzień Świętego Ludwika

8. Dzień Świętego Ludwika

Bretońska Federacja Legitymistyczna

W sobotę 21 kwietnia 2012 w zamku Pinieux (Limerzel, Morbihan) odbył się 8. Dzień Świętego Ludwika organizowany przez Bretońską Federację Legitymistyczną.

Od godziny 10 pierwsi legitymiści zawitali do zamku Pinieux. Niektórzy, przybywający z daleka, byli w drodze od 3 rano!

Pierwszy wykład został wygłoszony przez pana Marka Faoudela, a jego temat brzmiał: Zasada napędzająca Rewolucję – zgubna pułapka powszechnego głosowania, temat jak najbardziej aktualny! Publiczność była zresztą zafascynowana.

Następnie prowadzący rzeczowo odpowiedział na wiele pytań zadanych przez uczestników.

Przed południem podano aperitif, doskonałe wino z Andegawenii, z zamku Bonnezeaux. Bufet został zapewniony przez Koło Legitymistów im. Jerzego Cadoudala, każdy mógł wybrać to, co bardziej mu odpowiadało ze wspólnego stołu. Wino z Andegawenii oraz bretoński cydr pojawiły się także na spotkaniu.

Pogoda, deszczowa rano, rozjaśniła się, można było wypić kawę na zewnątrz przy nieco nieśmiałym słońcu.

Około godz. 14 rozpoczął się wykład dra Laplanche’a, honorowego przewodniczącego Koła Legitymistów im. Madame Elżbiety (hrabiego Nantes). Temat jego przemowy to: Władza z prawa bożego oraz prawa fundamentalne: à propos Misji Świętej Joanny d’Arc.

Po wykładzie oraz pytaniach nastąpiła krótka przerwa, żebyśmy mogli 15 minut później oddać głos panu Jakubowi Savéan (wykładowca historii), którego temat wystąpienia brzmiał: Tradycja religijna i modernizm polityczny, wystąpienie to otwarło gorącą dyskusję.

Wreszcie należało się rozejść – po tym, jak pan Piotr Bodin, przewodniczący UCLF, zamknął spotkanie oraz przypomniał o zbliżających się wydarzeniach legitymistycznych, przede wszystkim Wielkim Święcie Katolickim i Legitymistycznym w okręgu lyońskim oraz burgundzkim, w Sainte-Foy-lès-Lyon 28 kwietnia 2012.

Rozeszliśmy się, obiecując sobie kolejne spotkanie, czy to w Lyonie, czy to na uniwersytecie Świętego Ludwika w Angers w lipcu, czy to w Sainte-Anne-d’Auray 15 i 16 września z okazji setnej Pielgrzymki Legitymistów oraz w zamku Pinieux z okazji 9. Dnia Świętego Ludwika.

opracowanie: Magdalena Marzec

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.